Aj bohatí ľudia potrebujú úvery.

Aj bohatí ľudia potrebujú úvery.

Investičná spoločnosť Morgan Stanley zaznamenala v treťom kvartáli roku 2017 zisky až vo výške $0,93 za akciu. Prekonali tak očakávania, ktoré hovorili o hodnote $0,81.

Za silným kvartálom stojí úspešné podnikanie spoločnosti v oblasti wealth-managementu, ktoré vykázalo príjmy vo výške až $4,2 miliardy. V porovnaní s hodnotou $3,9 miliardy z roku 2016 to predstavuje medziročné zvýšenie o 9%. Príjmy za jedného manažéra tejto divízie tak dosiahli $1,1 miliardy, čo je o 10% viac ako v minulom roku.

Kľúčom k udržaniu úspechu tohto sektoru podnikania je to, aby boli bohatí zákazníci aj naďalej spokojní.

Súvisiace: Rodina Rockefellerovcov zakladá novú investičnú spoločnosť

A klienti, ktorí do opatery investičnej spoločnosti zverili celkovo $2,3 bilióna, sú skutočne bohatí. James Gorman, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Morgan Stanley, sa vyjadril, že iba 2% celkových aktív spoločnosti pochádzajú od klientov, ktorí majú v banke uložených menej ako $100 000.

Služby spoločnosti zaoberajúcej sa wealth-management sú pomerne jednoduché a priamočiare, no výnosné a veľmi žiadané. Stačí, ak vhodne spravuje majetok svojich klientov, výhodne ho investuje a v rámci celého procesu zarobí na poplatkoch za vykonané úkony. Spoločnosť Morgan Stanley v súčasnosti spravuje aktíva v rekordnej hodnote $1 bilióna, z ktorých spoločnosti neustále plynú poplatky za ich spravovanie. Tie zodpovedajú za $2,4 miliardy z celkových príjmov v danom kvartáli.

Aktíva v hodnote ďalšej $1,3 miliardy sú v banke uložené v rámci maklérskych účtov. To znamená, že klienti sa z väčšej časti starajú o svoje peniaze sami a spoločnosť Morgan Stanley získava poplatky a provízie z obchodov, ktoré pre týchto klientov uskutočňuje. Tento sektor podnikania sa však uberá opačným smerom. Príjmy v treťom kvartáli tu medziročne poklesli o 7%, pričom v roku 2016 predstavovali $739 miliónov.

Spoločnosť Morgan Stanley by v rámci svojej súčasnej stratégie uvítala, keby viac zákazníkov zamenilo svoje maklérske účty za poradenské účty založené na poplatkoch. Práve tie mali totiž v treťom kvartáli väčšinový podiel na celkových ziskoch z manažmentu bohatstva.

Milionári a miliardári si prirodzene cenia, že Morgan Stanley im ponúka kompetentné, dôveryhodné a prestížne miesto, v rámci ktorého môžu uschovať a investovať svoje peniaze. Často však okrem toho túžia po ďalších možnostiach, pomocou ktorých by sa ľahko dostali k ešte väčšiemu množstvu peňazí.

Majetok bohatých ľudí je často viazaný v nelikvidných statkoch akými sú nehnuteľnosti, umenie, jachty či dokonca akcie spoločností, ktoré sami založili. Nemajú záujem na predaji týchto aktív, avšak na druhej strane by radi disponovali likvidnou hotovosťou, s ktorou by sa mohli hrať, investovať ju, užívať si ju so svojou rodinou a využívať ju pri financovaní nových podnikateľských projektov.

Gorman vysvetľuje: „Všetci sme si vedomí toho, že tieto trhy majú cyklický charakter a ľudia chcú mať prístup k hotovosti. Často disponujú obrovským, ale nelikvidným majetkom. Majú ho uložený v akciách spoločností, ktoré založili. Nachádzajú sa v pozícií, v ktorej nechcú nevyhnutne speňažiť všetky tieto aktíva. A jedná sa o skutočne bohatých ľudí. Myslím si, že iba 2% našich aktív pochádzajú od klientov, ktorí u nás majú uložených menej ako $100 000. To znamená, že drvivá väčšina našich zákazníkov disponuje obrovským majetkom. Je pre nás skutočnou konkurenčnou výhodou, že im dokážeme poskytnúť rôzne úverové produkty a likvidnú hotovosť, po ktorej túžia.“

Zákazníci spoločnosti Morgan Stanley dokážu pri výbere úverov ručiť pozoruhodným majetkom a vysoko kvalitnými aktívami. Požičiavanie peňazí takýmto žiadateľom je preto relatívne bezpečné. Zároveň je to pre investičnú spoločnosť úžasnou podnikateľskou príležitosťou. Objem úverov poskytnutých spoločnosťou sa za posledný rok zvýšil o 11% a dosiahol hodnotu $78 miliárd.

Súvisiace: Európska banková dynastia si práve najala 4 významných zamestnancov

To viedlo k zvýšeniu štvrťročných čistých úrokových výnosov v rámci wealth-managementu, ktoré dosiahli úroveň $1 miliardy. V minulom roku predstavovali iba $885 miliónov, narástli teda až o 16%.

Jonathan Pruzan, ktorý je finančným riaditeľom spoločnosti, tvrdí, že Morgan Stanley v súčasnosti zďaleka nevyužíva plný potenciál tejto oblasti podnikania. Vraví: „Máme dobrý pocit z toho, že môžeme požičiavať peniaze našim bohatým klientom. Miera penetrácie na tento trh je v súčasnosti relatívne limitovaná. Vidíme však príležitosti, prostredníctvom ktorých by bolo možné vo väčšej miere expandovať do tejto oblasti.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár