Barclays_dava_bankarom_pod_stoly_senzory_2017

Spoločnosť Barclays bankárom inštaluje zariadenia, ktoré majú sledvať, ako často sa ich bankári nachádzajú pri stole.

V posledných mesiacoch manažéri bánk boli obťažovaní nepríjemnými otázkami, keďže sa zamestnancom investičných bánk v Londýne na spodnej strane stolov objavili čierne prilepené boxy – teda podľa viacerých zamestnancov spoločnosti Barclays, ktorí žiadali, aby ich identita neboli zverejnená, keďže sa jedná o súkromnú záležitosť.

Ukázalo sa, že sa jedná o sledovacie zariadenia nazývané OccupEye, ktoré používajú snímače tepla a pohybu na zaznamenávanie toho, aký čas trávia zamestnanci na svojich miestach.

Súvisiace: Švédsky start-up začal implantáciu mikročipov do zamestnancov

Hovorca banky – Tom Hoskin poznamenal, že došlo k “postupnému zavádzaniu” zariadení a pracovníci banky Barclays a britská odborová organizácia zamestnancov (Unite) boli pred ich inštaláciou informovaní, hoci banka k nim nevyjadrila žiadne stanovisko. Zamestnanci spoločnosti Barclays uviedli, že si nepamätajú, že by boli o týchto zariadeniach informovaní, ale hovorcovia banky povedali, že v oblasti ľudských zdrojov neexistujú žiadne oficiálne sťažnosti.

Zariadenia od britskej firmy Cad-Capture, sú navrhnuté tak, aby vďaka nim spoločnosti vedeli zistiť, ako môžu zefektívniť kancelárske priestory, poskytnúť informácie okolo presunu zamestnancov a toho ktoré pracovné stanice sú neobsadené a vedia aj analyzovať trendy používania.

Banka v e-mailovej správe uviedla: “Senzory nekontrolujú ľudí ani ich produktivitu. Posudzujú iba využitie kancelárskych priestorov,” …. “Tento druh analýz nám pomáha znížiť náklady – napríklad riadiť spotrebu energie alebo identifikovať príležitosti na ďalšie opatrenia okolo flexibilného pracovného prostredia.”

Zmenšujúce sa pracoviská

Kancelársky organizačný systém môže apelovať na stratégiu okolo znižovania nákladov a generálny riaditeľ spoločnosti Barclays – Jes Staley povedal, že v oblasti nehnuteľností sú pre zmenšovanie priestoru bánk potrebné “obrovské úspory”. V decembri banka Barclays podpísala podnájom kancelárskych priestorov v londýnskej vládnej štvrti – Canary Wharf, čím tak ročne ušetrí 35 miliónov libier.

Investičné banky čoraz viac využívajú technológie na to, aby si dali pozor na to, ako ich zamestnanci trávia svoj čas. Spoločnosť Barclays zaviedla počítačový systém na sledovanie toho, koľko vedia od každého klienta získať, čo vedúcim pracovníkom umožňuje určiť, koľko obchodníkov, analytikov a obchodníkov by sa s každým zákazníkom malo investovať.

Dominik Hook, ktorý je štátnym dôstojníkom Únie zamestnancov vo vyhlásení uviedol: “Boli sme ubezpečení, že zariadenia nebudú sledovať výkon jednotlivcov,” … Únia zamestnancov bude pozorne sledovať situáciu, aby sa ubezpečila, že senzory sa nikdy nepoužívajú na sledovanie zamestnancov alebo ako prostriedok na meranie produktivity.”

Barclays_dava_bankarom_pod_stoly_senzory_2017_2

Ostatné banky

Prešetrenie desiatich ďalších bánk s operáciami v Londýne zistilo, že spoločnosť Lloyds Banking Group využíva podobné zariadenia na sledovanie pohybu. Zariadenia OccupEye už svoju vlnu nevôle spôsobili: Denník Daily Telegraph zariadenia v ten istý deň odstránil, kedy ich aj nainštalovali. Avšak až po sťažnostiach od zamestnancov a vyjadreniach novinárov o “dohľade v štýle Big Brother”.

Investičné banky JPMorgan Chase & Co., Goldman Sachs Group, Citigroup a Credit Suisse Group v súčasnosti pre svoje londýnske operácie podobné zariadenia na sledovanie zamestnancov nevyužívajú. Hovorcovia týchto štyroch firiem to odmietli komentovať.

Súvisiace: Senzory už sledujú zamestnancov pri práci

Hovorcovia ďalších veriteľov uviedli, že britskí kolegovia z HSBC Holdings a Royal Bank of Scotland Group podobný monitorovací systém taktiež nevlastnia. Standard Chartered, Deutsche Bank a Morgan Stanley na žiadosti o pripomienky nevedeli okamžite odpovedať.

Lloyds, podobne ako Barclays sa snažia o úspory ohľadom svojho priestoru v Londýne, keďže ich cieľom je ročne ušetriť až 100 miliónov libier. Hovorca banky Lloyds – Ross Keany v e-mailovom vyjadrení poznamenal: “Je dôležité, aby kancelária a pracovný priestor boli pravidelne kontrolované,” … “Aj keď v niektorých našich priestoroch snímače pohybu používame, taktiež sa uisťujeme o bezpečie a spolupracujeme s kolegami a využívame aj ich spätnú väzbu o tom, čo by mohlo fungovať najlepšie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár