Hong Kongský Finančný Úrad (Hong Kong Monetary Authority – HKMA) bol nedávno opäť prinútený zasiahnuť  na menovom trhu. Bolo to už druhýkrát za týždeň  keď bol výmenný kurz USD/HKD testovný špekulantmi.

Sú dva aspekty tohto útoku hodné poznamenania na HK$ :

  1. Je to “celebritný obchod”.
  2. Ben Bernanke je zodpovedný za nátlak na túto menu.

Bill Ackman urobil veľmi dobre známu stávku na HK$. Považujem to za zaujímavé, kedže mi to pripomína Georga Sorosa v 1992, keď sa postavil Banke Anglicka a pritlačil na devalváciu Libry oproti Doláru.

Bernanke má svoje ruky v celom dopyte po HKD. 14. Októbra preletel polovicu sveta, aby zdelil správu nech špekulanti čelia HKMA.

Bol som prekvapený aké silné boli Bernankeho slová na porade IMF (Medzinárodný Finančný Fond) v Japonsku. V tom čase som ho považoval za vinného z ekonomického rinčania zbraní (Link). Bolo jasné, že Ben svoje slová adresuje pevninskej Číne a jej mene, CNY. Vyzerá to tak, že FX trhy počúvli Bernanka a idú za druhou Čínskou menou, HKD.

HKMA nebola nútená zasiahnuť na podporu USD/HKD viac ako tri roky. Päť dní po Bernankeho prejave je (HKMA) nútený vstúpiť na menový trh  každý deň. Ak veríte, že toto načasovanie je iba náhoda, rozmýšľajte znova. Všetko vo FX je prepojenné.

Nie som dosť chytrí , aby som vedel či sa nasledujúci graf v blízkej budúcnosti zmení. Ale pod pokrievkou to práve vrie; uzatvárajú sa veľké stávky. Verím, že príbeh HKD bude v nasledujúcich dňoch primeranú dobu v novinách. Kto vie, možno tentoraz špekulanti porazia HKMA.

Zvážte implikáciu tohto:

– Hlava FED-u spustila ekonomický útok proti suverénnemu štátu. Ak bude Ben úspešný v rozkivaní kurzu USD/HKD, bude veľa nahnevaných ľudí v HKMA. Ak sa HKD prehodnotí, HKMA stratí miliardy zo svojich rezerv.

– Pre ostatné národné banky je nemožné si nevšimnúť čo sa stalo. Bude Brazília ďalšia krajina zastrašovaná FED-om?

– Ak HKD povolí, Ackman získa foto na všetkých titulných stranách. Bude zobrazený ako ďalši Soros. Muž, ktorý porazil centrálnu banku.  „Reputácia“ môže byť zaslúžená, ale faktom zostáva to, že práve Bernanke je ten, ktorý to umožní. Je to pre mňa príliš veľké divadlo. Bernanke presadzuje politiku, ktorá robí hedge fondy bohatšími, ale to je už nad rámec.

– Ak Ackman dosiahne veľkú výhru, musia byť následky. Iné centrálne banky prehovoria nahlas. Koniec koncov, Bernanke spustil nátlak na veľkú menu.

– Ak bude HKMA prinútená odkryť svoju menu, potom ostatné výmenné kurzy sa dostanú špekulantom na mušku. Kórejský Won a Švajčarsky Frank prichádzajú na myseľ. Výsledok HKD nie je jediný faktor, ktorý rozhodne o osude iných výmenných kurzov, ale až sa začnú hýbať peniaze, je veľmi tažké prestať. Čo sa dnes deje v Hong Kongu môže jednoducho vyústiť do narušenia kapitálového trhu.

Jedna poznámka. Prevrat centrálnej banky je špinavý  biznis. Bude to „prehodnocovanie“ verzus „devalvácia“, takže je to iné než čo urobil Soros Banke Anglicka, ale špinavé a jednak nezabudnuteľné.

Pozor na HKD v nasledujúcich týždňoch. Ak pôjde všetko ako má, nebude to žiadna „risk-on“ (význam: nárast typou mien pri pozitívnych udalostiach) udalosť a Bernanke skončí s vajcom v tvári za to, že to začal.

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: Bruce Kasting

Facebook komentár