Berkshire Hathaway od Warrena Buffetta požiadala o udržanie a prípadne rozšírenie svojho podielu v americkej banke Wells Fargo.

V správe spoločnosti, zverejnenej voči Federálnemu rezervnému systému, vyšlo najavo, že Buffettov osobný podiel, ktorý je niečo málo cez 2 milióny akcií, v kombinácii s tým ktorý drží jeho firma Berkshire aktuálne, “z dôvodu následného odkup vlastných akcií Wells Fargo” presahuje 10 percent.

Ako výsledok, “spoločnosť Berkshire usiluje o povolenie ponechať si svoj súčasný podiel vo vlastníctve … a pre investičné účely sa snaží získať ďalšie kmeňové akcie Wells Fargo, ak keď Berkshire nemá žiadny plán konkrétnej transakcie alebo dolárovej hodnoty, pokiaľ ide o akýkoľvek ďalší potenciálny nákup podielu.”

Spoločnosť však uviedla, že “bežne hodnotí trhové podmienky a môže sa rozhodnúť pre nákup ďalších kmeňových akcií Wells Fargo, na základe hodnotení pre investičné príležitosti, ktoré majú rozhodnúť o predložení týchto nákupov.”

Berkshire dodala, že “predpokladá, že všetky tieto nákupy budú realizované na voľnom trhu, za aktuálne trhové ceny.”

Súvisiace: Aký je ročný plat Warrena Buffetta v Berkshire Hathaway?

Firma v súčasnosti podľa spoločnosti FactSet vlastní najväčší podiel v spoločnosti Wells Fargo, pričom je na úrovni zhruba 9,45 percenta akcií (z obehu).

Ak investori získavajú veľké podiely v amerických bankách, Federálny rezervný systém realizuje špeciálny dohľad.

V programovom vyhlásení zo septembra 2008, Fed uviedol, že investorom, ktorí dosiahli dvojciferné podiely v bankách nebude daný “rozhodujúci vplyv”, avšak bude posudzovať všetky vzniknuté obchodné vzťahy “prípad od prípadu”.

Ministerstvo financií USA medzitým vyhlásilo, že 10-percentný podiel vo veľkých bankách nebude považovať za impulz k realizácií “kontrol”, ak investor písomne bude súhlasiť s obmedzeniami okolo rozhodovacích procesov.

Zdroj: LATimes, Bloomberg

Facebook komentár