Warren Buffett.

Warren Buffett.

Berkshire Hathaway, ktorú vedie tzv. „Vštec z Omahy“ – Warren Buffett, v sobotu oznámila, že v treťom štvrťroku sa jej objem rozsiahlej hotovosti rozšíril na rekordnú úroveň.

Spoločnosť vo svojom štvrťročnom zverejnení výsledkov oznámila, že tento štvrťrok ukončila s hotovosťou na úrovni 128 miliárd dolárov, hoci odkúpila vlastné akcie o objeme 700 miliónov dolárov.

Poukazuje to na náročné obdobie, kedy ju Buffett nevie použiť pri získavaní svojich. Podľa denníku Wall Street Journal, Buffett zrealizoval poslednú veľkú dohodu v januári 2016.

V liste akcionárom z roku 2018 Buffett napísal, že je čoraz ťažšie nájsť veľké spoločnosti na nákup. „V najbližších rokoch dúfame, že veľkú časť našej nadmernej likvidity presunieme do podnikov, ktoré bude Berkshire trvalo vlastniť.“

Pokračoval: „Okamžité vyhliadky na to však nie sú vhodné: cena podnikov, ktoré dosahujú slušné dlhodobé vyhliadky je vysoká.“

Správa ukázala, že prevádzkové príjmy vzrástli viac, ako sa na Wall Street očakávalo – 7,86 miliárd dolárov zo 6,88 miliárd dolárov o rok skôr. To je zhruba 4 816 dolárov na akciu triedy A, oproti 4 189 dolárov za akciu o rok skôr a je aj viac ako 4 405,16 dolárov za akciu, ktorých analytici očakávali.

Čistý zisk v tomto štvrťroku klesol o 11% na 16,52 miliárd dolárov. To predstavuje 10 119 dolárov za akciu triedy A, čo predstavuje pokles z 18,54 miliárd dolárov a 11 280 dolárov za akciu triedy A v minulom roku. Skupina Berkshire uviedla, že zmena účtovných pravidiel, ktorá vyžaduje, aby spoločnosti vykazovali nerealizované zisky, v minulom roku prispela k zvýšeniu čistého príjmu.

Rozsiahly objem hotovosti spoločnosti Berkshire sa za posledné desaťročie zvýšil a vzrástol z približne 23 miliárd dolárov v roku 2009, na dnešných 128 miliárd dolárov a to aj napriek tomu, že akcie spoločnosti dosiahli slabší výkon na širšom trhu. Akcie spoločnosti Berkshire tento rok získali 5,7% a sú za výnosom všeobecného akciového indexu, ktorý investorom zarobil až 22%.

Súvisiace: Prečo Warren Buffett ponúka dlhopisy v Európe?

Niektorí investori boli nešťastní z toho, že spoločnosť viac nevedela využiť svoje peniaze na spätné odkúpenie akcií. V minulom roku spoločnosť zmenila svoju politiku, podľa ktorej vykonávala odkup vlastných akcií.

Podľa informácií spoločností Utility Dive a Bloomberg, guvernér Kalifornie – Gavin Newsom vraj nedávno vyzval spoločnosť Warrena Buffetta, aby zvážila kúpu spoločnosti Pacific Gas & Electric. Spoločnosť je uprostred pokusu o prevzatie zo strany držiteľov dlhopisov, prebiehajúcich požiarov v Kalifornii, výpadkov napájania a konkurzného konania.

Podľa CNBC, Buffett poprel akýkoľvek záujem o kúpu PG&E.

Berkshire Hathaway zarába väčšinu svojich peňazí v poisťovníctve. Vo svojom portfóliu vlastní spoločnosti ako Geico, Kraft Heinz, Apple a Wells Fargo.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár