Bill_Gates_odhaluje_dva_dovody_preco_daruje_90_miliard_dolarov

V roku 2010 Bill a Melinda Gatesoví vytvorili sľub spolu s ich priateľom (a kolegom miliardárom) Warrenom Buffettom, známy ako “The Giving Pledge”.

V rámci tohto úsilia sa zaviazali poskytnúť väčšinu svojho bohatstva na charitu počas svojho života alebo sa zaviazať, že tak urobia po smrti. Rodina Gatesových tento prísľub realizuje už takmer dve desaťročia, prostredníctvom Nadácie Billa a Melindy Gatesových, ktorá daruje peniaze v snahe zlepšiť zdravotnú starostlivosť a okrem toho aj vyviesť z chudoby čo najviac ľudí sveta.

V ročnom liste nadácie, ktorý bol zverejnený počas minulého týždňa, Bill Gates vysvetlil, prečo on a Melinda rozdávali svoj majetok,prameniaci zo spoločnosti Microsoft.

Podľa Billa Gatesa ide o dva dôvody: Práca je zmysluplná a zábavná.

V liste napísal: “Dokonca predtým, než sme sa zobrali, hovorili sme o tom, ako nakoniec budeme venovať veľké množstvo času filantropii,” … “Myslíme si, že to je základná zodpovednosť každého, kto má veľký objem finančných prostriedkov. Keď sa postaráte o seba a vaše deti, najlepšie využitie dodatočného bohatstva je vrátiť ho späť do spoločnosti.”

Súvisiace: Bill Gates: “Verte mi, svet sa naozaj zlepšuje“

Melinda pripisuje svoj záujem o filantropiu svojej výchove v katolíckej cirkvi, ktorá ju naučila oceniť sociálnu spravodlivosť. Napísala: “Obaja sme z rodín, ktoré verili, že opustia lepší svet, aký sme ho našli.”

Láska k pracovitosti u Gatesových je ľahké vidieť v spôsobe, akým hovoria o svojich rôznych iniciatívach na Facebooku a blogu Gates Notes. ( Klasickým príkladom je video, v ktorom Bill Gates pije vodu zo zariadenia, ktoré mení výkaly na pitnú vodu.)

Bill Gates v liste poznamenal: “V spoločnosti Microsoft som sa dostal hlboko do počítačovej vedy,” … “V nadácii sa jedná o počítačovú vedu plus biológiu, chémiu, agronómia a ďalšie. Strávim hodiny s rozhovorom s výskumníkom plodín alebo odborníkom na HIV a následne sa vrátim domov a teším sa ako Melinde poviem, čo som sa naučil. ”

Bill Gates v minulosti povedal, že jeho deti nebudú miliardármi, pretože väčšinu svojho majetku daruje.

Melinda Gatesová napísala: “Bill a ja túto prácu robíme, viac či menej na plný úväzok, už 18 rokov,” … “To je väčšina nášho manželstva, je to takmer celý život našich detí. Robíme svoju prácu, pretože je to náš život.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYtimes, Bloomberg

Facebook komentár