Bitcoin_dosiahol_novy_cenovy_rekord_prekrocil_9400

Kryptomena Bitcoin dosiahla ďalší historický míľnik. Jej cena prudko narastala od sviatku Dňa vďakyvzdania a v nedeľu 26. novembra prekročila novú rekordnú úroveň $9 000 za jeden Bitcoin.

Bitcoin bol v nedeľu večer nášho času obchodovaný v New Yorku za rekordných $9 481. Oproti štvrtku minulého týždňa sa tak jedná o zvýšenie viac než o $1 000. Cena Bitcoinu však následne predsa len mierne poklesla a o 23:56 nášho času sa táto digitálna mena obchodovala za $9 343.

Zdá sa, že rapídne zvyšovanie ceny Bitcoinu korešponduje s náhlym nárastom množstva užívateľov spoločnosti Coinbase, ktorá sídli v meste San Francisco a je najväčšou americkou platformou na nákup a predaj virtuálnych mien. Alistair Milne, ktorý je spoluzakladateľom investičného fondu Altana Digital Currency Fund, zverejnil analýzu, podľa ktorej sa počet užívateľov služby Coinbase medzi stredou a piatkom zvýšil o 100 000. Elektronickú peňaženku tak minulý týždeň využívalo 13,1 milióna užívateľov. Výsledky analýzy boli zverejnené až v sobotu. V čase ich publikovania dosahoval tento počet už viac než 13,3 milióna.

Súvisiace: Cena virtuálnej meny Ethereum dosiahla rekordnú hodnotu

Dokedy sa však udrží Bitcoin na vzostupe? Tom Lee, ktorý je konateľom a riaditeľom výskumu v spoločnosti Fundstrat Global Advisors, nedávno zmenil svoju predpoveď ohľadom vývoja tejto kryptomeny. V auguste sa totiž vyjadril, že cena Bitcoinu veľmi pravdepodobne dosiahne hodnotu $6 000. Teraz tvrdí, že hodnota Bitcoinu by sa mohla do polovice roku 2018 zvýšiť na $11 500. Dôvodom jeho optimizmu je skutočnosť, že Chicago Mercantile Exchange (CEM), ktorá je najväčšou derivátovou burzou na svete, plánuje spustiť obchodovanie s Bitcoin futures už 10. decembra. Mnohí analytici zastávajú názor, že tento krok zvýši legitímnosť digitálnej meny a povedie k nárastu jej potenciálnej užívateľskej základne. Tiež si myslia, že obchodovanie s futures kontraktmi pomôže pri redukovaní divokej volatility Bitcoinu.

Mark Cuban očakáva, že cena Bitcoinu bude naďalej stúpať

Podnikateľ a miliardár Mark Cuban sa nedávno vyjadril, že investovanie do kryptomien je síce riskantné, ale zatiaľ očividne veľmi výnosné. Ďalej tvrdí, že cena Bitcoinu bude narastať až dovtedy, kým bude namiesto skutočnej meny vystupovať v roli zberateľského artiklu. Vraví: „Je zarážajúce, že obrovské množstvo ľudí si zakladá nové účty a nakupuje Bitcoin. Tí z nich, ktorí považujú túto kryptomenu za uchovávateľa hodnoty, nemajú žiadny dôvod predávať ju, kým vo svete prevláda vysoký dopyt.“

Zoznam predajcov, ktorí akceptujú platby pomocou kryptomien, je relatívne krátky. Ich držitelia teda v konečnom dôsledku nemajú veľa možností, ako ich minúť. Cuban vraví: „Nevedia ich minúť, tak sa ich držia.“

Cuban očakáva, že cena Bitcoinu bude narastať až do momentu, keď „zberatelia objavia nejaký systémový dôvod na predávanie svojich jednotiek digitálnych mien“. Trhy si však na takéto rozhodnutie investorov ešte budú musieť nejaký čas počkať.

Súvisiace: Investičný fond so zlatom sa pripája k šialenstvu okolo meny Bitcoin

Štúdia agentúry LendEDU hovorí o tom, že priemerný investor do Bitcoinu sa neplánuje vzdať svojej investície, kým sa cena kryptomeny nevyšplhá na úroveň $196 165. To by predstavovalo 21-násobok súčasnej hodnoty.

Graf: Najnovší vývoj ceny Bitcoinu
Bitcoin_dosiahol_novy_cenovy_rekord_prekrocil_9400_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár