Operátor virtuálnej meny Bitcoin MtGox minulý mesiac čelil masívnym hackerským útokom, presnejšie po dobu niekoľkých dní pred jeho veľkolepým zlyhaním – o veľkosti 150 000 tzv. DDoS útokov za sekundu.

Tento operátor so sídlom v Tokiu, ktorý požiadal o bankrotovú ochranu vo februári a priznal, že prišiel o pol miliardy amerických dolárov v digitálnej mene (Bitcoin) sa dostal pod vážne kybernetické útoky, najmä od obdobia okolo 7. februára. Informovali o tom noviny Yomiuri Shimbun.

( Súvisiace: Vývoj meny Bitcoin má rovnaké črty, ako bublina z roku 1711 )

Noviny bez toho, aby menovali svoje zdroje taktiež uviedli: “Kým MtGox čelilo hackerom, ktorí sa pokúšali ukradnúť určitý objem meny Bitcoin, tento operátor taktiež čelil masívnym “Distributed Denial-of-Service” (DDoS) útokom, čo malo ochromiť ich systémy.

Útoky typu DDoS sú tvorené hackermi s cieľom uniesť vykonať záplavu dát a požiadavkom, s cieľom ochromiť počítačový systém.

Yomiuri ďalej uviedol: “Útoky na MtGox trvali niekoľko dní a mnoho Bitcoinov bolo ukradnutých.”

Právnici spoločnosti MtGox uviedli, že 750 000 Bitcoins patriaci zákazníkom tejto firmy zmizlo, spolu s asi 100 000 jednotiek, ktoré mala táto spoločnosť vo vlastníctve.

Na rozdiel od tradičných krytých mien centrálnymi bankami, Bitcoin je generovaný pomocou komplexných reťazcov interakcie medzi obrovskou sieťou počítačov po celom svete.

Potom, čo sa na začiatku obchodovali – v prvých dvoch rokoch svojej existencie obchodovala za pár centov mena Bitcoin v roku 2011 začala horúčkovito stúpať a v roku 2012 sa dostala jej cena až na 40 dolárov a 1100 dolárov v minulom roku, predtým, než opäť klesla na súčasnú úroveň 610 dolárov.

( Súvisiace: Kto potrebuje Bitcoin? Čo tak iné virtuálne meny ako alternatívy )

Jeho relatívna anonymita a absencia regulácie bola kritikmi napádaná, keďže uvádzali, že by mohli byť použité na financovanie organizovaného zločinu alebo terorizmu.

Vedúca predstaviteľka Federálneho rezervného systému USA – Janet Yellen uviedla, že Fed nemá dosah na túto menu, keďže existuje len virtuálne bez ústredného orgánu, ktorý by sa staral o jej právomoci. Niekoľko krajín, vrátane Ruska a Číny silno obmedzili možnosti využitia meny Bitcoin.

Japonskí úradníci uviedli, že pozorne sledujú konkurzné konanie spoločnosti MtGox, ako sa snaží získať informácie ohľadom toho, prečo sa tento operátor zrútil.

Zdroj: InternationalBusinessTimes

Facebook komentár