Bitcoin_prekonal_cenu_$10000_prvykrat_od_marca_2018

Cena virtuálnej meny Bitcoin dnes prekonala 10 000 dolárov, čím prelomila tento kľúčový, psychologický stupeň a dosiahla svoju najvyššiu hodnotu od marca 2018.

Najvýraznejšia kryptomena sveta sa dnes doobeda vyšplhala nad 10 000 dolárov, predtým ako tieto zisky sa v nasledujúcich hodinách ešte zvýšili.

V čase písania tohto článku, bitcoin podľa dát CoinDesk dosiahol až hodnotu 10 801,59 dolárov.

Bitcoin, ktorá už niekoľko mesiacov sleduje silný, vzostupný trend, sa vyšplhala o viac ako 230%, odkedy v decembri dosiahla úroveň na hodnote 3 100 dolárov.

Ak analytici poukazujú na nedávne býčie (rastúce) nastavenie digitálnej meny, poukazujú na faktory, ako je silná nálada na trhu, optimistické mediálne pokrytie a rozširujúce sa povedomie okolo vydania virtuálnej meny Facebook – Libra.

Súvisiace: Kryptomena Facebooku – Libra už čelí politickému tlaku v Európe

Investovanie do kryptomien alebo mincí je vysoko špekulatívne a trh je do značnej miery neregulovaným. Každý, kto nad kúpou tohto aktíva uvažuje, by mal byť pripravený prísť o celú investíciu.

Vplyv správ

David Martin, ktorý je hlavným investičným riaditeľom amerického správcu aktív – Blockforce Capital, poznamenal: “Tento rast, ktorého sme svedkami, môže byť z veľkej časti pripisovaný Facebooku, ktorý zverejnil podrobnosti o dlho očakávanej kryptograme – Libra.”

Sektor kryptomien môžu poďakovať ešte jednému hlavnému zdroju – Federálnemu rezervnému systému.

Zvýšená pravdepodobnosť zníženia sadzieb Fedu v mesiaci júl pomohla znížiť hodnotu amerického doláru.

To bolo vnímané ako pozitívne pre bitcoin, rovnako ako pre zlato, keďže sú vnímané ako alternatívne meny, ktoré by mali rásť, keď centrálne banky prijímajú opatrenia, ktoré znižujú hodnotu vládnych mien.

Prezident Federálnej rezervnej banky (FED) Jerome Powell a guvernér Centrálnej banky Anglicka Mark Carney tento týždeň oznámili, že centrálne banky by sa mali pozerať na bitcoin a iné kryptomeny s otvorenou mysľou.

To by mohlo znamenať prípravu ďalšej regulácie, čo by pravdepodobne viedlo k zníženiu volatility pre bitcoin a väčšej legitimite vrámci celosvetových finančných trhoch.

Ako sme spomínali, je tu aj Facebook. Zavedenie digitálnej meny sociálnej siete – Libra, bolo vnímané ako niečo, čo môže priniesť kryptomeny do povedomia širšiemu publiku.

Viac ľudí môže začať používať kryptomeny ako skutočný spôsob platby, namiesto toho, aby sa s nimi zaobchádzalo ako s krátkodobou obchodnou príležitosťou na zbohatnutie rýchlych investorov.
Jasper Lawler, vedúci výskumu v London Capital Group, uviedol: “Pomocou virtuálnej meny Libra sa kryptomeny otvoria 2 miliardám používateľom Facebooku. Je to z toho dôvodu, že služby tejto sociálnej siete využíva viac ako 2 miliard používateľov,” … “Libra zvýši povedomie v oveľa širšom publiku. Dve miliardy ľudí tak budú oveľa otvorenejšími pre Bitcoin a ďalšie altcoicoiny.”

Ale ak sa však Libra naozaj uchytí, mohlo by to Bitcoinu skôr reálne ublížiť ako pomôcť. Spotrebitelia môžu uprednostniť tzv. stabilnú mincu ako Libra namiesto bitcoinu a iných kryptomien, ktoré boli vystavené dramatickým výkyvom ceny.

Súvisiace: Novogratz: Cena Bitcoinu sa do roku 2021 strojnásobí, ale…

Alan McQuinn, vedúci analytik v neziskovej organizácií Technology and Innovation Foundation poznamenal: “Zatiaľ čo iné kryptomeny, ako bitcoin, sú známe svojou volatilitou, Libra bude stabilizovaná svojimi operátormi, ktorí budú podporovať každú jednotku kryptomeny s reálnymi svetovými aktívami.”

Niektorí sa obávajú, že dramatický výkyv v bitcoine, ktorá z konca roka 2018 prudko vzrástla o takmer 170% z necelých 3 700 dolárov, dlhodobých investorov odradí.

Paul Markham, manažér globálneho akciového portfólia v Newton Investment Management uviedol: „Pôvab bitcoinu je pre priemerného investora stále príliš obmedzeným. Jedná sa o veľmi riskantné aktívum a volatilita je extrémna.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, SMN

Facebook komentár