Cena jedného Bitcoinu bola v stredu $3 767. Za deň prepadla o 9%.

Cena jedného Bitcoinu bola v stredu $3 767. Za deň prepadla o 9%.

Bitcoin aj v stredu pokračovala vo svojej ceste nadol. Dôvodom je vzrastajúca neistota a kritika týkajúca sa tejto horúcej kryptomeny.

Cena Bitcoinu klesla v stredu ráno o 9% a spadla na hodnotu 3 767 dolárov. Je to iba 11 dní po tom, čo dosiahla dlho očakávanú hranicu 5 000 dolárov.

Bitcoin klesol už o viac než 11% od vyjadrení Jamieho Dimona, ktorý je generálnym riaditeľom banky JP Morgan. Ten na utorkovej konferencii spoločnosti Barclays vyslovil silnú kritiku a vyhlásil, že Bitcoin je „podvod“ a bublina okolo digitálnych mien čoskoro praskne.

Súvisiace: Jamie Dimon (JP Morgan): Bitcoin je podvod

Dimon je 61-ročným bankárom a dlhodobým kritikom Bitcoinu. Už v roku 2014 sa vyjadril, že kryptomena je „otrasným uchovávateľom hodnoty“.

John Spallanzani, ktorý je hlavným makro stratégom spoločnosti CFI Group, povedal, že Dimonove poznámky neboli jediným dôvodom narastajúceho nátlaku na Bitcoin. V e-maile napísal: „Kolobeh negatívnych správ pokračuje, britský finančný regulátor FCA varuje pred počiatočnými ponukami digitálnych mien a Čína možno úplne zakáže obchodovanie s kryptomenami.“

Britský Úrad pre finančné správanie (FCA) varoval investorov pred rizikami spojenými s počiatočnými ponukami digitálnych mien (ICO). Ide o fundraisingovú metódu založenú na kryptomenách. Analytická spoločnosť Autonomous Next vyhlásila, že od začiatku roka sa touto metódou zhromaždilo vyše $2,1 miliardy. Existujú spoločnosti, ktoré v rámci niekoľkých hodín vyzbierali milióny dolárov bez toho, aby vôbec ponúkali konkrétny produkt.

Úrad pre finančné správanie sa vyjadril nasledovne: „Počiatočné ponuky digitálnych mien predstavujú vysoko riskantnú špekulatívnu investíciu. Mali by ste si byť plne vedomí rizika, ktoré sa s touto metódou spája. Keď plánuje nakúpiť novú kryptomenu, najprv si dôkladne preštudujte dostupné informácie. Do projektov ICO by ste mali investovať iba v prípade, že ste skúseným investorom, ste presvedčení o kvalite projektu (má vhodný podnikateľský plán, technológiu a angažovaných ľudí) a ste pripravení stratiť celý Váš vklad.“

Súvisiace:
Zákrok Číny voči kryptomenám je “väčší ako si väčšina myslí”
Graf: Zisk virtuálnej meny Bitcoin a akciových bublín

Čína začiatkom tohto mesiaca zakázala ponuky ICO. V poslednej dobe silnejú podozrenia o tom, že obchodovanie s digitálnymi menami zakáže v plnom rozsahu. Spravodajský portál Caixin v piatok zverejnil, že Čína možno zavrie svoje domáce burzy s kryptomenami. OKCoin a Huobi, dve najväčšie Bitcoinové burzy v Číne, vravia, že od regulačných úradov doteraz nedostali žiadne oficiálne oboznámenie.

Čínska vláda vo februári zakázala obchodníkom vyberať svoje Bitcoiny. Tento zákaz bol však v júni zrušený.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj:MarketWatch

Facebook komentár