Bitcoin-svedskeho-drogoveho-dilera-vo-vazeni-ziskal-hodnotu-1-5-miliona

Podľa správy denníka The Telegraph je švédska vláda povinná vrátiť drogovému dílerovi zhruba 1,5 milióna dolárov alebo (1 milión libier) vo forme bitcoinov po tom, ako sa hodnota digitálneho majetku zhodnotila, keď bol vo väzbe.

Neobvyklý zvrat udalostí bol spôsobený kolísavou cenou najväčšej kryptomeny sveta.

Keď pred dvoma rokmi švédsky úrad pre presadzovanie práva zaistil od drogového dílera 36 bitcoinov, mali tieto virtuálne mince podľa Telegraphu kumulatívne hodnotu okolo 136 000 dolárov. To ohodnotilo každý jeden bitcoin na zhruba 3 700 dolárov.

V tom čase prokurátorka Tove Kullbergová na súde úspešne argumentovala, že drogového dílera treba zbaviť jeho nelegálne zarobených bitcoinov. Kullbergová však v tom čase použila peňažný ekvivalent, pričom nepredpokladala tempo, akým bude hodnota bitcoinu rásť.

K 20. augustu sa bitcoin obchodoval okolo 48 978 dolárov za mincu. Toto aktívum medziročne dosiahlo navýšenie o 66% a za posledných 12 mesiacov výnos vo výške 313%. Hodnota dílerových 36 bitcoinov pred dvoma rokmi, sa v súčasnosti rovná len trom bitcoinom.

Keď bol díler prepustený, The Telegraph informoval, že úrady sa chystali vydražiť všetkých 36 jeho virtuálnych mincí, avšak Kullbergovej argumenty počas stíhania znamenali, že štát zaistil len tri mince.

Na základe stíhania mala vláda vrátiť 33 bitcoinov – v hodnote zverejnenia. zhruba na hodnote 1,6 milióna dolárov – napriek tomu, že dobre vedela o nezákonnom charaktere zdrojov.

Kullbergová nad týmto výsledkom vyjadrila poľutovanie a pre švédsky rozhlas povedala, že je „v mnohých ohľadoch nešťastným“.

Súvisiace: 600 miliónov ukradnutých v obrovskej krypto lúpeži bolo vrátených

Kullbergová ďalej uviedla: „Poučenie z toho je udržať hodnotu v bitcoine, že zisk zo zločinu by mal byť 36 bitcoinov bez ohľadu na to, akú hodnotu v danej chvíli bitcoin má,“ … „Viedlo to k dôsledkom, ktoré som vtedy nedokázala predvídať.“

Prokurátor dodal, že tento prípad bol prvým v právnej histórii krajiny, ktorý zahŕňal zaistenie kryptomeny, a preto nemal žiadny právny precedens stanovený predchádzajúcimi rozhodnutiami.

Pre švédsky rozhlas povedala: „Myslím si, že by sme pravdepodobne mali investovať do interného vzdelávania v orgánoch prokuratúry, pretože kryptomeny budú faktorom, s ktorým sa budeme zaoberať v oveľa väčšej miere, ako dnes,“ … „Čím viac zvyšujeme úroveň znalostí v rámci organizácie, tým menej chýb urobíme.“

Zločiny súvisiace s kryptomenami sú rastúcou príčinou obáv regulačných orgánov a spoločností. Banka pre medzinárodné platby nedávno kritizovala digitálne aktívum za jeho úlohu v nelegálnych aktivitách.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár