Blackrock_Najvacsi_trend_v_investovani_este_len_zacina_2017_blackrock

Pasívne investovanie Wall Street navždy zmenilo, keďže sa jedná o riadenie nákladov pre drobných investorov.

Tento trend však taktiež spôsobuje problémy pre aktívnych manažérov peňazí, ktoré mu budú len ťažko konkurovať. Manažéri podielových fondov, ktorí si účtujú poplatky za vyberanie investícií, sa snažia ospravedlniť svoje náklady. A niektorí z najväčších správcov hedžových fondov tvrdia, že do pasívnych stratégií smeruje obrovské množstvo peňazí, čo mení spôsob akým investovať.

Podľa generálneho riaditeľa najväčšej investičnej spoločnosti sveta – BlackRock, Larryho Finka je tento trend je ešte len na začiatku.

Súvisiace: Základy investovania do akcií

“Oblasť indexových fondov a ETF stále predstavuje len 10% podiel z celkovej globálnej kapitalizácie akciových trhov,” poznamenal Fink počas včerajšieho dňa, kedy hodnotil výsledky za druhý štvrťrok a poznamenal tak s odkazom na finančné prostriedky, ktoré smerujú na trh pasívnych investícií.

“So $ 160 biliónmi vo forme globálnej kapitalizácie akciového trhu, máme oveľa viac príležitostí pre rast oblasti ETF fondov a to nielen na akciových trhoch, ale aj v aktívach s pevným výnosom. A myslím, že to je len začiatok.”

Larry Fink z BlackRock

Larry Fink z BlackRock

BlackRock je jedným z veľkých víťazov, keďže investori vykonávajú odklon od investičných produktov s aktívnym riadením. Jedným z dôvodov sú podľa analýzy Credit Suisse (taktiež zverejnenej včera) nové predpisy, ktoré vlády zavádzajú. Napríklad v USA bola Ministrestvom práce schválená nová norma, ktorá vyžaduje aby finanční poradcovia, ktorí dohliadajú na odchod do dôchodku, konali s peniazmi svojich klientov len v najlepšom možnom záujme.

Spoločnosť BlackRock spravuje aktíva o rozsahu 5,7 bilióna dolárov, čím ďaleko prekonáva konkurentov a v druhom štvrťroku tohto roka čelila nárastu spravovaných aktív o rekordných 94 miliárd dolárov.

Súvisiace: Štyri najväčšie chyby investorov

BlackRock nie je veľkou váhou len v oblasti pasívneho investovania.

Podľa nedávnej správy v New York Times: “Vanguard, ktorá bola prvou veľkou spoločnosťou s pasívnym investovaním, v priebehu posledných troch kalendárnych rokov získala viac ako 8,5-násobok, ako jej konkurencia v oblasti podielových fondov. Firma spravuje aktíva o rozsahu okolo 4 biliónov dolárov.

Jack Bogle, ktorý je zakladateľom spoločnosti Vanguard povedal, že len tí najlepší aktívnych správcovia peňazí budú môcť zostať v podnikaní.

Bogle v rozhovore na začiatku tohto roka povedal: “Aktívní manažéri majú svoju prácu a je pre nich ako stvorená.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár