Blockchain_prebera_obchodovanie_s_energiou_z_obnovitelnych_zdrojov

Technológia podporujúca kryptomeny – Blockchain bola odporúčanou a teoretizovanou na použitie v širokom spektre odvetví a krajín. V súčasnosti však jeden mestský štát juhovýchodnej Ázie prináša technológiu do praxe, kde bude slúžiť na pretváraní jej energetického priemyslu.

Spoločnosti v Singapure môžu nakupovať a predávať tzv. Certifikáty obnoviteľných energií (RECs), ktoré predstavujú jednotku výroby zelenej energie z podoby veternej a solárnej energie. Hlavnou myšlienkou tohto procesu je systém, kde sa firmy snažia kompenzovať svoju ne-zelenú produkciu energie, kde môžu nakupovať RECs od spoločností, ktorým sa dari produkovať nadbytočnú zelenú energiu.

Jedná sa o systém podobný obchodovaniu s emisiami uhlíka, ktorý sa realizuje v mnohých lokalitách, a od minulého týždňa sa spoločnosti v súčasnosti môžu zapojiť do svojho obchodovania s REC, postavenou na technológií Blockchain.

Súvisiace: V novom prieskume až 84% spoločností zvažuje využitie Blockchainu

Podľa poskytovateľa služieb SP Group, ktorý spustil novú platformu sa jedná o viac než len systém pre spárovanie: Taktiež umožní lepšiu transparentnosť a zníženie nákladov na obchodovanie s energiou, pretože znižuje potrebu centralizovaného subjektu na overenie transakcií. Mohol by dokonca uľahčiť cezhraničné obchodovanie s energiou.

Generálny riaditeľ skupiny SP – Wong Kim Yin na konferencii Singapore International Energy Week poznamenal: “Spotrebiteľ v Singapure, ktorý si želá kúpiť zelenú energiu formou REC, môže tak aktuálne vykonať prostredníctvom obchodovania cez technológiu Blockchain a to priamo z vodnej elektrárne so sídlom v Laose,” … “Tým sa znižujú náklady a znižuje sa objem konfliktov na trhu.”

Vysoké náklady na overenie certifikátov, ako aj ťažkosti so sledovaním REC mali v Singapure za následok pomerne nízke objemy obchodov a napriek tomu väčšina transakcií prebieha priamo medzi firmou a kupujúcim – teda nie na trhu.

Pridanie blockchainových reťazcov do rovnice môže tento fakt zmeniť: Distribuovaný systém účtovníctva účinne eliminuje potrebu overovacích procesov v centralizovanom subjekte, znižuje náklady a umožňuje malým spotrebiteľom energie a výrobcom zúčastniť sa celého procesu.

Wong sa ďalej vyjadroval o budúcnosti, v ktorej je obchodovanie s energiou decentralizovanejšie, založené na technológií a miesto kde spotrebitelia majú právomoc rozhodovať o udržateľnej energii.

Poznamenal: “V minulosti sme mali veľké elektrárne v centralizovanom modeli a mali prinášať energiu do domácností. V budúcnosti budete môcť vlastniť solárne panely a taktiež aj batérie. V tomto modeli bude energetický systém oveľa robustnejší.”

Možnosti zelenej energie sú v tomto mestskom štáte zasiahnuté pozemnými obmedzeniami, čo znamená, že rozsiahla výstavba veterných elektrární nie je možnosťou. Solárne panely, ktoré sú inštalované na budovách, sú tiež obmedzené, keďže je potreba ich stavať na všetkých typoch – ako u obytných tak aj komerčných budovách.

Inovácie, ako sú plávajúce panely na slnečnú energiu na nádržiach, ktoré sú v Singapure aktuálne testované, by priestorové obmedzenia pôdy mohli pomôcť zmierniť, ale možný rozsah takejto technológie zostáva otázkou.

V dôsledku toho odborníci očakávajú, že dopyt v Singapure bude v blízkej budúcnosti naďalej prevyšovať ponuku. Lars Kvale, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti APX (globálny emitent REC), poznamenal, že “v Singapure existuje veľký dopyt po obnoviteľnej energii, ale obmedzené množstvo obnoviteľných zdrojov energie, aby vyhovelo všetkým požiadavkám”.

Súvisiace: Technológia na ktorej spočíva Bitcoin je iba v polovici evolúcie

Blockchain by mohol odblokovať časť tohto potenciálu prostredníctvom porovnania cezhraničného dopytu a ponuky.

Kvale dodal: “Skutočný prísľub technológie blockchain a distribuovanej knihy v kontexte environmentálnych komoditných platforiem, umožňuje týmto platformám nadviazať dôveryhodné vzťahy s zdrojmi informačných zdrojov bez toho, aby ich museli prehodnotiť.”

SP Group vlastní a prevádzkuje prepravné a distribučné podniky v oblasti elektrickej energie a plynu v Singapure a Austrálii, ako aj podniky v oblasti diaľkového chladenia v Singapure a Číne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár