Zatiaľ čo sa minulý utorok USA druhý krát zameralo na prezidentskú  debatu, na púšti v Utahu to pulzovalo počítačmi, elektronikou a bezpečnostnými systémami.

Táto oblasť očakávala test zbrane, ktorú si pred 4 rokmi 16. 10. 2008 objednal Pentagon.

Tento Counter-Electronics High Power Microwave Advanced Missile Project(CHAMP) sľuboval, že zmení tvár súčasného boja a test bol skutočne veľmi úspešný.

CHAMP preletel v utorok ponad testovaciu zónu v Utahu, pričom vyslal výbuch vysokovýkonných mikrovĺn priamo na svoj cieľ a odstavil celé spektrum elektronických systémov, očividne bez toho, aby zničili aj niečo iné. Dokonca vyplo i snímajúcu kameru.

Keith Coleman z Boeingu sa snažil skryť svoj entuziazmus a povedal, že „zasiahli sme každý cieľ, ktorý sme chceli. Dnes sme pretavili science fiction do vedeckého faktu.“

Coleman hovoril o výsledkoch testu v budove plnej počítačov. CHAMP preletel cez najväčšiu testovaciu zónu v krajine a odstavil 7 rozličných cieľov pred tým, ako sa sám zničil nad prázdnou púšťou.

Zatiaľ čo James Dodd, viceprezident Boeingu hovorí, že dúfa v implementáciu CHAMP-u skôr ako čakali, je to len ďalšia zbraň v rastúcom arzenály zbraní vyvinutých na odstavenie zahraničných sofistikovaných radarových systémov.

Pasívny radar je masívne predávaný do zahraničia ako systém na použitie, ak bude krajina chcieť identifikovať americké tajné lietadlá, včítane očakávanej F-35. Pasívny systém vyhodnocuje široké spektrum anomálií pri sledovaní lietadla a výbuch z CHAMP tomu zabraňuje.

CHAMP, poprípade iné  zariadenia, môžu byť očakávané aj na tých misiách, kde zasahujú extrémne drahé F-35.

 

Zdroj: Defence

Facebook komentár