Najbohatší občania Číny sa snažia zabezpečiť si svoje bohatstvo a zlepšiť kvalitu ich života. A mnoho z nich sa snaží vykonať nákup majetku v zámorí.

Podľa nového prieskumu China Merchants Bank and Bain & Company – Jeden z troch bohatých Číňanov vykonáva investície v zahraničí. To je zhruba dvojnásobok počtu majetných, ktorí toto uviedli, v podobnom prieskume investícií z roku 2011.

Z tých, ktorí investovali v zahraničí, zhruba 60% z nich plánuje zvýšiť svoje zahraničné aktíva.

Hľadanie zámorských investícií prichádza potom, ako sa Čína snaží prestavať jej ekonomiku, ktorú riadia investície a ktorá dostala desiatky miliónov ľudí z chudoby a dala vzniknúť triede ultra-bohatých občanov.

Väčšina analytikov sa zhoduje, že cesta vpred si vyžaduje, aby Čína sa posunula smerom k ekonomike, v ktorej spotreba poháňa udržateľnejší a organický druh rastu.

Mnoho z najbohatších Číňanov získalo svoje bohatstvo v predchádzajúcom modeli – a teraz sa snažia uchovať svoje bohatstvo, a v niektorých prípadoch chcú zmierniť obavy zo znečistenia a vzdelávanie, čo vyžaduje krok do zámoria.

V tomto roku bohatí Číňania za hlavné priority označili tok peňazí do lepšej kvality života, vzdelania a uchovaniu bohatstva. V roku 2009 bolo vytváranie bohatstva na špičke zoznamu.

“Číňania s vysokou čistou hodnotou boli veľmi úspešní vo vytváraní bohatstva,” ako poznamenal Jennifer Zeng z firmy Bain. “Ale bohatí čínski občania vo vyššom veku tentokrát riešia dilemu, ako si zachovať bohatstvo a ponechať ho pre ich rodiny.”

Prieskum naznačuje, že mnohí z najbohatších Číňanov chcú vlastniť bankové produkty, ktoré prevedú majetok pre svoje deti alebo rodinu, ale v Číne sú veľmi málo ponúkané bankami.

Dôraz na zachovanie bohatstva zapadá s inými výsledkami prieskumu: mnohí bohatí Číňania premýšľať o opustení ich krajiny.

V tomto roku, 60% majetných Číňanov ohlásilo záujem o presťahovanie sa do zahraničia. Prieskum Bain dosiahol podobné výsledky aj v roku 2009.

Výsledky tohto trendu možno vidieť v rastúcom počte čínskych občanov, ktoré chcú výmenou za investície alebo vytvorenie pracovných miest v zámorských destinácií získať možnosti občianstva. Spojené štáty, Kanada, Cyprus a Austrália všetky ponúkajú pobyt, výmenou za investície.

Niektorí politici v Číne vyjadrili obavy z rozširujúcej sa medzery medzi bohatými a chudobnými. V snahe uzavrieť priepasť, vláda oznámila zvýšenie miezd pre chudobných a zvýšenie daní pre bohatých.

Z výskumu vyplýva, že vládnuca komunistická strana môže mať s týmto viac práce. Počet majetných čínskych občanoch má v priemere k dispozícií 1,6 milióna amerických dolárov vo forme investovateľných aktív, čo je viac ako zdvojnásobenie za štyri roky z prechádzajúcej úrovne 700 000 dolárov.

Bain si myslí, že sa toto číslo bude aj ďalej stúpať, a odhaduje, že do konca roka 2013 počet super-bohatých Číňanov sa rozšíri o ďalších 20%.

Zdroj: GulfTimes.com

Facebook komentár