Brazília má svoju ekonomiku naozaj v smutnej situácií … ale jej akciový trh je v roku 2016 jedným z najlepších na svete.

Návrat finančných tokov do oblasti komodít a ďalšie kolo krotenia korupcie sú hnacími silami rastúceho akciového trhu Brazílie. Jej index – Bovespa, počas tohto roka v dolárovom vyjadrení dosahuje zisk vo výške 14,1% a na druhom mieste sa nachádza jej sused – Argentína, ktorá v roku 2016 svojim investorom zarobila až 14,7%.

Akciové trhy môžu byť hlavným ukazovateľom toho, ako investori vnímajú ekonomickú budúcnosť krajiny. Avšak Brazília je najnovším príkladom dichotómie medzi akciovým trhom a ekonomikou, ktorá sa v súčasnej dobe uberá úplne iným smerom.

Súvisiace: Zlatá horúčka! Žltý kov je na trhoch v rastúcom trende

Brazília v tomto nie je samotnou: Akciové trhy ďalších problémových ekonomík počas tohto roka rastú, jedná sa o krajiny ako Rusko a Južná Afrika.

Brazílsky rast je ale naozaj špeciálnym. Ekonomika čelí utrpeniu najhoršej recesie za 25 rokov, keďže čelila korupčným škandálom ropnej, štátnej spoločnosti – Petrobras.

Situácia okolo škandálov začala byť opäť razantnou, keďže v piatok brazílska polícia zadržala populárneho bývalého prezidenta, menom Luiz Inácio Lula da Silva za jeho väzby okolo obvineniam z úplatkárstva, v prípadu spoločnosti Petrobras. Lula je všeobecne známym a stále zostáva kultovou postavou chudobných a pracujúcich tried v Brazílií. (Polícia ho po niekoľkých hodinách výsluchu pustila).

Tento národ tak bol v šoku. Ale hneď potom, čo polícia oznámila, že zatkla svojho bývalého prezidenta, brazílske akcie v piatok vyleteli a získali až 7%. Ich mena real, voči americkému doláru získala takmer o 3%, čo predstavuje obrovský jednodňový nárast pre túto menu.

Tento krok polície naznačoval určitú nádej, že tento škandál masívnej korupcie smeruje k akémusi rozuzleniu.

Koniec koncov, investori chcú naozaj len jednu vec: obžalobu súčasnej prezidentky Dilma Rousseffovej, ktorá bola obľúbeným nasledovateľom Luluho. Investori vnímali nádeje, že Rousseffová by nakoniec mohla byť nahradenou iným prezidentom, ktorý by nastolil väčšiu trhovú politiku.

Pokiaľ ide o Argentínu, ktorá získala titul najlepšieho akciového trhu na svete, jej rast bol podporovaný koncom dlhových problémov s americkými držiteľmi dlhopisov, čo Argentíne pripraví cestu k tomu, aby sa po 15 rokoch opäť dostala na celosvetové kapitálové trhy.

K dispozícii je taktiež obrovské množstvo optimizmu, keďže ich nový prezident, Mauricio Macro sa snaží vytvárať pozitívne ekonomické prostredie. Investori dúfajú, že Macrov tím pomôže dostať stagnujúcu ekonomiku Argentíny na ten správny smer.

Hlavným dôvodom problémov ekonomiky Brazílie, Argentíny a ďalších je rozsiahly prepad cien komodít v posledných dvoch rokoch. Mnohé rozvojové krajiny sú závislé od exportu komodít, ako je ropa, železo, sója a káva, čo jednoznačne prispievalo k rastu ich ekonomík.

Ale v poslednej dobe sa komodity odrazili od dna. Ceny ropy sa vybrala na rastúce hodnoty a zdá sa, že v polovici februára dosiahla svoje dno. Počas včerajšieho obchodného dňa, ceny železnej rudy vzrástli až o rekordných 16%. Dokonca aj ceny sójových bôbov počas tohto roka dosahujú mierne zisky.

Súvisiace: Neuveriteľné: Cena železnej rudy za deň vzrástla o rekordných 17%

Nárast cien komodít je tak dôležitou hnacou silou rally v mnohých rozvíjajúcich sa trhoch. Ruský akciový trh je v zisku až 7,8%, index Južnej Afriky rastie takmer už o 4% a Mexická burza získala 4,6%. To je oveľa lepšie ako trhy v USA: americký akciový index S&P 500 je počas roka 2016 v strate 2,5%.

Budú sa tak akcie v Brazílii a ďalších krajinách aj ďalej uzdravovať? To všetko záleží na tom, čo urobia ceny komodít a v prípade Brazílii je dôležité, ako sa ukončí celý korupčný škandál.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár