To je presne to, ako vyzerá krach meny. Britská libra prepadla na $ 1,28, čo predstavuje najnižšiu úroveň za viac ako tri desaťročia.

Investori po britskom hlasovaní, ohľadom opustenia Európskej únie (23. júna) vykonávajú odpredaj libry. Libra od tohto dňa poklesla zhruba o 15%, keďže sa vtedy obchodovala na úrovni $ 1,50.

Potom, čo sa zdalo, že sa jej hodnota zastabilizovala, libra tento týždeň pokračovala v jej poklese po tom, čo tri veľké spoločnosti pre správu majetku zastavili výbery z investičných fondov.

Súvisiace: Prežije mena euro následky Brexitu?

Centrálna Banka Anglicka taktiež v utorok vydala pochmúrne vyhlásenie s tým, že ekonomický výhľad pre finančnú stabilitu je naozaj “náročný.” Centrálna banka oznámila uvoľnenie kapitálových požiadaviek pre banky a poznamenala, že finančnému systému bude poskytovať väčšiu podporu.

Mnohí analytici očakávajú, že libra bude ďalej klesať. Kit Juckes, ktorý ma na starosti celosvetové stratégie v Societe Generale poznamenal, že strednodobý cieľ banky pre libru je na úrovni 1,23 dolárov.

Pred hlasovaním, George Soros povedal, že libra by mohla prepadnúť až o 20% na $ 1,15. Legendárny investor, ktorý si vďaka rozsiahlym špekulatívnym stávkami voči britskej libre v roku 1992 vyslúžil reputáciu, ako “muž, ktorý rozbil Centrálnu Banku Anglicka,” povedal že jeho varovanie bolo založené na “skúsenostiach v oblasti finančných trhov za obdobie šiestich desaťročí.”

Libra vo februári roka 1985 dosiahla úroveň $ 1,05 a po zvyšok roka rástla. Následne v júni roka 1985 klesla pod $ 1,30.

Súvisiace:
Aký vplyv môže mať Brexit na najväčšiu ekonomiku sveta a čo sa bude diať?
Richard Branson: „Brexit zabil našu veľkú investíciu“

Avšak niektoré aktíva v Británií na základe poklesu libry rastú. Akciový index Veľkej Británie FTSE 100 sa počas niekoľkých dní vrátil k úrovniam, ktoré dosahoval pred referendom. To preto, že tento index sa skladá z veľkých globálnych spoločností, ktoré ponúkajú väčšinou služieb a produktov po celom svete (ako v Británií), takže z lacnej hodnoty libry získali podporu.

Julian Jessop, ktorý je vedúci ekonómom v Capital Economics poznamenal: “Zatiaľ čo pád britskej libry je jasným príznakom ďalších problémov, môže to byť taktiež aj súčasťou lieku,” … “Inflácia bude o niečo vyššia, výsledky čistých exportov by z toho mohli mať taktiež prospech.”

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár