Brexit_Katar_bude_v_Britanii_investovat_dalsich_6_miliard_2017

Katar z Brexitu nemá príliš veľký strach. Práve oznámil svoje plány, kde do Veľkej Británie chce naliať ďalších 6 miliárd amerických dolárov.

Tento štát z oblasti Perského zálivu, ktorý je bohatým na energetické suroviny už vo Veľkej Británii investoval zhruba 40 miliárd libier (50 miliárd dolárov), kde vlastní hneď niekoľko investičných trofejí, vrátane obchodného domu Harrods a najvyššej budovy Západnej Európy – Shard.

Súvisiace: Čína a Katar skupujú nehnuteľnosti v Londýne

Premiér Sheikh Abdullah bin Nasser Al Thani povedal, že Katar v priebehu najbližších 3 až 5 rokov v oblasti energetiky, infraštruktúry, nehnuteľností a ďalších odvetviach investuje ďalších 5 miliárd libier (6,3 miliardy dolárov).

Táto správa prichádza, ako premiérka Theresa Mayová pripravuje na spustenie oficiálneho procesu okolo odchodu z EÚ.

Liam Fox, ktorý je britským ministrom pre medzinárodný obchod poznamenal: “Tešíme sa, že investori za hranicami nášho vlastného kontinentu sú pripravení prijať všetky možnosti, tejto novej éry.”

Londýnske portfólio hodingovej spoločnosti Qatar Investment Authority (QIA), ktorá spravuje aktíva v hodnote 335 miliárd dolárov, zahŕňa aj mestskú olympijskú dedinu a má aktíva v bankovej štvrti Canary Wharf.

Fox ďalej poznamenal: “Dá sa bez preháňania povedať, že prostredníctvom týchto investícií sa Katar stal súčasťou štruktúry nášho národa.”

Investície Kataru nie sú len v oblasti britských nehnuteľností.

Počas celosvetovej finančnej krízy prišiel k záchrane banky Barclays, do ktorej vložil niekoľko miliárd libier a pomohol tak tejto britskej banke vyhnúť sa záchrane od vlády. Aktuálne je stále najväčším akcionárom, s podielom v hodnote 6%.

Al Thani bol vo Veľkej Británii tento týždeň v čele delegácie štátnych úradníkov a vedúcich pracovníkov z Qatar Investment Authority, Qatar Petroleum a Qatar Airways.

Súvisiace: Neuveriteľné fotografie toho, ako sa Katar zmenil za viac ako 40 rokov

Letecká spoločnosť a medzinárodné letisko v Dohe počas minulého týždňa začali od USA čeliť rôznym obmedzeniam, pre cestujúcich zo Stredného východu do USA, keďže na palubu lietadiel majú zákaz nosiť akékoľvek elektronické zariadenia, väčšie ako smartphone.

Veľká Británia zaviedla podobné pravidlá pre niekoľko leteckých spoločností a letísk v regióne, ale Qatar Airways a letisko v Dohe sa týchto obmedzení netýkalo.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, Reuters

Facebook komentár