LONDON, UNITED KINGDOM - JUNE 08: (EMBARGOED FOR PUBLICATION IN UK NEWSPAPERS UNTIL 24 HOURS AFTER CREATE DATE AND TIME) Prince Charles, Prince of Wales, Queen Elizabeth II and Prince Andrew, Duke of York watch a flypast from the balcony of Buckingham Palace during Trooping The Colour, the Queen's annual birthday parade, on June 8, 2019 in London, England. The annual ceremony involving over 1400 guardsmen and cavalry, is believed to have first been performed during the reign of King Charles II. The parade marks the official birthday of the Sovereign, although the Queen's actual birthday is on April 21st. (Photo by Max Mumby/Indigo/Getty Images)

Britská kráľovská rodina čelí zásahu do svojich financií v hodnote 35 miliónov libier (44,5 milióna dolárov) v dôsledku pandémie koronavírusov.

Michael Stevens, ktorý v podstate spravuje financie kráľovskej rodiny, uviedol, že koronavírus bude mať vplyv na tzv. „suverénny grant“, ktorý monarchia dostáva od vlády a je financovaný daňovými poplatníkmi.

Do výpočtu štátneho grantu sa započítavajú ročné zisky z majetku Crown Estate – hlavne kráľovského portfólia nehnuteľností a pozemkov z predošlých dvoch rokov.

Stevens na brífingu pred piatkovým zverejnením výročnej finančnej správy kráľovskej rodiny vysvetlil, že spoločnosť Crown Estate predpovedala, že jej čistý zisk v tomto roku „výrazne“ poklesne.

Dodal, že suverénny grant nemôže klesnúť, ale znamená to, že pre roky 2022/23 by mal dosiahnuť len 86,3 milióna libier, keďže tento rok dosiahol hodnotu 82,4 milióna libier.

Výsledkom bolo, že Stevens predpokladá, že renovačný projekt v Buckinghamskom paláci zo štátneho grantu získa financovanie o viac ako 20 miliónov libier nižšie. Bolo dohodnuté, že 10-ročný projekt bude stáť 369 miliónov libier, ale nedostatok finančných prostriedkov znamená, že na práce v paláci sa celkovo vynaloží len 349 miliónov libier.

Stevens dodal, že zasiahnutý taktiež bude tzv. Royal Collection Trust alebo RCT – charitatívna organizácia, ktorá sa stará o umeleckú zbierku monarchie a je financovaná vstupmi návštevníkov do kráľovských palácov. RCT je pre štátny grant podporou.

Preto sa očakáva, že pokles návštevníkov v dôsledku pandémie znamená „významný“ pokles príjmu pre RCT.

“Toto tvorí podstatnú časť predpokladaného nedostatku príjmu, ktorý odhadujeme na ďalšie tri roky, okolo 5 miliónov libier ročne,” čo podľa Stevensa predstavuje ďalších 15 miliónov libier navyše k deficitu štátneho grantu vo výške 20 miliónov libier.

Stevens dodal: „V reakcii na tieto výzvy nemáme v úmysle požadovať ďalšie financovanie, ale budeme sa snažiť riadiť ich dosah pomocou nášho vlastného úsilia a efektívnosti.“

Buckinghamský palác údajne neplánuje žiadne prepúšťanie a straty bude pokrývať pomocou úspor v rámci efektívnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár