Britska_libra_v_Azii_na_spravach_o_tvrdom_Brexite_prepada_2017

Britská libra na začiatku ázijského obchodovania dnes rozsiahlo prepadá, keďže voči americkému doláru klesla na najnižšiu úroveň od “bleskového prepadu,” ktorý bol dosiahnutý na začiatku októbra minulého roka.

Tu je 1-ročný graf:
Britska_libra_v_Azii_na_spravach_o_tvrdom_Brexite_prepada_2017_graf

Tento krok nasledoval po sérii novinových správ, zverejnených počas víkendu, čo naznačuje, že Theresa Mayová sa vo veľmi očakávanom prejave, ktoré by mal byť poskytnutým vo štvrtok, pravdepodobne bude usilovať o “tvrdý Brexit”.

Chris Weston, ktorý je hlavným trhovým analytikom spoločnosti IG Markets v Melbourne, v pondelkovej poznámke pre klientov poznamenal: “Trh sa v súčasnosti na nejakú dobu zameriava na docela pútavú rétoriku a myšlienky Teresy Mayovej, so zameraním na “tvrdý Brexit”, čím sa snaha o rozsiahly odklon z jednotného trhu zdá čoraz pravdepodobnejšia, keďže vláda sa snaží získať plnú kontrolu nad imigráciou.”

Súvisiace:
Británia: Odchod z EÚ neznamená, že si “časti členstva zachováme”
Rekordné úrovne akciového indexu FTSE 100 vysvetlené v grafe

Weston poznamenal, že minister ktorý má na starosti Brexit – David Davis taktiež prilial olej do ohňa, keďže uviedol, že je veľmi dôležitá “priorita okolo vyjednávania tretích krajín, najmä pre ponuky voľného obchodu, ktoré podľa všetkého sú veľmi ťažké dosiahnuteľné, pokiaľ teda nebude vykonaný úplný odchod.”

V dôsledku toho britská libra prepadla voči všetkým hlavným menám obchodných partnerov, najmä však voči americkému doláru a japonskému jenu.

Menový pár GBP/USD sa v súčasnosti obchoduje na úrovni 1,1985, zatiaľ čo GBP/JPY sa nachádza na hodnote 136,92. Oba forexové páry od zatváracej piatkovej úrovne klesli o viac ako 1%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár