Britska_libra_bleskovo_prepadla_az_o_viac_ako_6_percent_2016

Britská libra počas včerajšieho obchodného dňa utrpela nepríjemný bleskový pád, keďže voči americkému doláru v priebehu niekoľkých minút prepadla o viac ako 6%.

Tento šok realizovaný na začiatku obchodovania v Ázii vystrašil investorov a analytikov, ktorí z intenzívnenia závratného prepadu obviňujú počítačové programy pre obchodovanie.

Matt Simpson, ktorý je analytikom trhu v investičnej spoločnosti ThinkMarkets v Singapure poznamenal: “Bol to len ďalší pokojný deň v Ázii, a potom prásk! Všetky svetlá začali blikať na červeno.”

Cez prehlbujúce sa obavy, že odchod Veľkej Británie z Európskej únie zasiahne ekonomiku krajiny, libra už v štvrtok klesla na čerstvé 31-ročné minimum okolo $1,26. Analytici všeobecne podľa predpovede očakávali jej pokles na nižšie úrovne, ale určite nie tak rýchlo, ako sa to udialo v piatok.

Súvisiace: Briti razantne zvýšili záujem o pasy v EÚ

Prudkým poklesom by libra mohla zvýšiť výhody pre britských vývozcov a podniky, ktoré majú väčšinu z ich peňazí v zámorí, ale povedie to k zvýšeniu cien na dovážané tovary, ako je iPhone 7 a paliva pre letecké spoločnosti. Avšak zdražuje pôžičky pre vládu a zhoršuje zárobky pre Britov žijúcich v zahraničí.

Podľa agentúry FactSet, tento bleskový pád presunul britskú menu do straty k úrovni na $1,18. Väčšinu strát sa čoskoro vrátila, keďže sa obchodovala okolo $ 1,23.

Simpson ďalej poznamenal: “Videli sme presun 6-mesačných prognóz za menej ako šesť minút.” Začiatkom tohto týždňa prišli s aprílovou predpoveďou na úrovni $ 1,20.

Odborníci špekulujú, že extrémny pokles mohol byť spôsobený počítačovými programami pre obchodovanie, alebo chybou ľudí, ale mohlo sa jednať aj o veľmi veľkého hráča.

Simpson ďalej poznamenal: “Snažili sme sa nájsť spúšť, ale je to akoby sme hľadali snehovú vločkou, ktorá spôsobila lavínu,” … “Čo však určite vieme, je, že existuje rozsiahly počet investorov, ktorý z tohto pohybu musia čeliť veľmi veľkým stratám.”

Britska_libra_bleskovo_prepadla_az_o_viac_ako_6_percent_2016_graf

Jeffrey Halley, ktorý je vedúcim analytikom trhu pre on-line brokera – OANDA poznamenal, že verí, že tento pád bol zapálený nahlásenými pripomienkami od francúzskeho prezidenta Françoisa Hollandeho, ktorý poznamenal že rokovania o Brexite budú pre Veľkú Britániu veľmi náročné.

Tieto vyjadrenia mali tak razantný vplyv, že zosadili libru pod kľúčovú úrovňou $ 1,26, čo viedlo k “agresívnemu odpredaju, počas krátkeho časového horizontu.”

Počiatočný pokles vyrazil vlny počítačmi riadených odpredajov, ktorý viedol k prehĺbeniu prepadu.

Niektorí pozorovatelia trhu uviedli, že obchodovanie bolo tak chaotické, že rôzni poskytovatelia údajov poskytovali rôzne údaje dosiahnutého najnižšieho bodu libry. Jeden z nich uviedol dosiahnutie minim okolo $ 1,13.

Libra však tento týždeň dostala výprask po tom, čo britská premiérka Theresa Mayová v nedeľu poznamenala, že Spojené kráľovstvo do konca marca začne formálny proces odchodu z EÚ. Odchod sa udeje o dva roky neskôr a Veľká Británia bude dávať prednosť kontrole prisťahovalectva.

Európski lídri poznamenali jasné vyjadrenia, kde ak Británia neumožní voľný pohyb občanov EÚ v rámci svojich hraníc, príde o niektoré zo svojich práv na prístup do zóny voľného obchodu.

Súvisiace: Obavy z Brexitu poslali libru na nové 31-ročné minimum

Takže investori majú opäť obavy z dvoch veľkých problémov: Britskí exportéri môžu byť v Európe ťažšie konkurenčnými a banky v krajine by mohli stratiť svoju schopnosť okolo voľného podnikania v celom regióne.

Britská ekonomika sa ukázala byť v dôsledku referenda odolnejšou, než sa očakávalo, ale prudký pokles hodnoty britskej libry a veľká injekcia peňazí z Centrálnej Banky Veľkej Británie pomohla obmedziť negatívne dôsledky. Ale niektorí analytici predpovedajú, že problémy zďaleka nie sú u konca.

Libra sa aktuálne nachádza vo viac ako 16% strate, odkedy Británia zahlasovala za opustenie EÚ.

 

Zdroj: TheGuardian, MarketWatch

Facebook komentár