„Britský Bill Gates“ - Mike Lynch.

„Britský Bill Gates“ – Mike Lynch.

Lynch, ktorý je zakladateľom britskej technologickej spoločnosti Autonomy, bol prepustený na kauciu po tom, čo sa podrobil zatknutiu v Londýne, pretože americké úrady sa ho snažia získať za obvinenia z podvodu.

Skupina Hewlett Packard žaluje podnikateľa na najvyššom súde Spojeného kráľovstva o náhradu škody v súvislosti s jeho obchodom, kedy v roku 2011 bola firma Autonomy kúpená za takmer 11 miliárd dolárov. Technologický gigant tvrdí, že Lynchova firma pred prevzatím podvodne nafúkla jej hodnotu.

Agentúra CNBC skúma úlohu Lyncha v jednom z najväčších – a najkontroverznejších – obchodov v britskom technologickom priemysle v nedávnej histórii.

Dohoda HP-Autonomy

Lynch, narodený v Essexe v roku 1965, po jeho štúdiu na Cambridge University vytvoril viaceré firmy a v roku 1996 vytvoril aj spoločnosť Autonomy. Autonomy sa špecializuje na softvér, ktorý vyhľadáva neštruktúrované údaje, ako sú e-maily a telefónne hovory.

V tom čase sa akvizícia spoločnosťou HP považovala za kľúčový krok v posunu amerického gigantu k softvérovým službám a od počítačov a tlačiarní. Neskôr sa to však považovalo za podvodnú transakciu, keďže spoločnosť HP súhlasila s nákupom, ktorý oproti trhovej cene predstavoval 79% prémiu.

V roku 2012 spoločnosť HP uzavrela dohodu o odpise 8,8 miliárd dolárov, po prepustení bývalého generálneho riaditeľa Leo Apothekera. Po Apothekerovi, na čelo firmy zasadol bývalý generálny riaditeľ spoločnosti eBay – Meg Whitman. Pod vedením Whitmana sa spoločnosť HP pred súdom rozhodla žalovať spoločnosť Autonomy za údajné použitie podvodných účtovných metód na zvýšenie svojich výnosov a potenciálnych kupcov.

Lynch sa do horúcej slovnej vojny tiež zapojil s Larry Ellisonom (zo spoločnosti Oracle), ktorý tvrdil, že Autonomy sa priblížila k softvérovému gigantu, ale jeho cena bola „absurdne“ vysoká.

Spoločnosť HP nakoniec predala aktíva firmy Autonomy, britskej technickej spoločnosti Micro Focus v rámci spätného prevzatia v hodnote 8,8 miliárd dolárov.

Snaha Ministerstvo spravodlivosti USA

Lynch sa stále nachádza v právnom spore so spoločnosťou HP ohľadom dohody, pričom spoločnosť zo Silicon Valley požaduje náhradu škody vo výške 5 miliárd dolárov. Odmieta obvinenia a tvrdí, že neúspech dohody bol spôsobený nesprávnym riadením spoločnosti HP a spoločnosť HP by mala za tieto obvinenie zaplatiť ďalších 150 miliónov dolárov.

Aktuálne bojuje proti vydaniu do USA, kde Ministerstvo spravodlivosti USA (DOJ) chce, aby čelil súdnemu stíhaniu za obvinenia z trestných činov – vrátane podvodu s cennými papiermi – v súvislosti s dohodou HP-Autonomy. Ďalší výkonný riaditeľ zo spoločnosti Autonomy, konkrétne bývalý finančný riaditeľ Sushovan Hussain, bol už v USA vzatý do väzby.

V stredu sa Lynch podrobil zatknutiu, čo bolo v rámci procesu vydávania, ktoré začalo Ministerstvo spravodlivosti USA – vyžadovaná „formalita“. Bol prepustený z Westminsterského magistrátneho súdu za kauciu vo výške 10 miliónov libier (13 miliónov dolárov).

Lynchovi právnici vyhlásili, že „dôrazne odmietajú všetky obvinenia proti nemu a sú odhodlaní pokračovať v boji proti týmto obvineniam.“

Ak by bol z amerických obvinení uznaný vinným, mohol by byť odsúdený na maximálne 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok v občianskom súdnom konaní so spoločnosťou HP sa očakáva v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov.

Invoke Capital

Lynch v technologickom sektore zostáva aktívny.

Jeho technologický investičný fond Invoke Capital – založený Lynchom a skupinou bývalých vedúcich pracovníkov Autonomy – je investorom v oblasti viacerých firiem zo sektora analytických údajov a začínajúcich firiem zameraných na umelú inteligenciu.

Najvýznamnejším z portfólia spoločnosti Invoke je spoločnosť Darktrace, čo je firma zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou, ktorá využíva algoritmy strojového učenia na detekciu a reakciu na neobvyklé správanie.

Samotnú Darktrace vedú dvaja bývalí zamestnanci Autonomy – Nicole Eagan a Poppy Gustafsson. Lynch predtým pôsobil ako riaditeľ v predstavenstve spoločnosti a následne v roku 2018 odstúpil.

Spoločnosť tvrdí, že spoločnosť Invoke pomohla vybudovať Darktrace „v prvých dňoch“, ale v súčasnosti „menej angažovanou“. Podľa vyjadrení Darktrace, samotný Lynch do aktivít spoločnosti „vôbec nebol zapojený“.

Invoke, Darktrace a Luminance – ďalšia spoločnosť portfólia spoločnosti Invoke – tie všetky zdieľajú rovnakú kancelársku budovu v Londýne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár