Britsky_index_ukoncil_rok_2016_s_troma_po_sebe_iducimi_historickymi_maximami_2016

Akciový index Veľkej Británie FTSE 100 na konci včerajšieho obchodného dňa dosiahol čerstvú uzatváraciu úroveň. Týmto tak index 3 posledné obchodné dni za sebou dosiahol historické maximá.

V posledných minútach index FTSE 100 skončil obchodovanie v 12:30 GMT (v piatok bolo obchodovanie aktívne iba do tohto času trhoch), čím sa tak dostal nad predchádzajúce rekordné vnútrodenné maximum na úrovni 7 123, ktoré dosiahol počas 11. októbra tohto roka.

Súvisiace: Prečo jeden európsky akciový trh sa prekonáva všetky ostatné?

Trhy potom uzavreli obchodovanie indexu FTSE, kde ne medzidennom porovnaní získal cez 0,3% na 7 142,83 bodov, čo je o viac ako 20 bodov viac, ako včerajšie zatváracie maximá a takmer o 20 bodov viac ako v predchádzajúcom vnútrodennom vrchole.

Tu je graf indexu FTSE v poslednom dni roka 2016:
Britsky_index_ukoncil_rok_2016_s_troma_po_sebe_iducimi_historickymi_maximami_2016_graf

Začiatkom tohto týždňa, index aj počas stredy a štvrtka dosiahol rekordné zatváracie maximá.

Piatková blízkosť znamená, že britský index zakončil rok v zisku 14,4% a to napriek politickým nepokojom, ktorá zachvátili rok 2016. Tým sa tak rok 2016 stal pre akciový index FTSE 100 najlepším indexom za obdobie posledných troch rokov.

Akciové trhy Veľkej Británie tak aj cez hlasovanie pre Brexit vzrástli takmer o 15%. To sa môže zdať ako skvelá správa pre britskú ekonomiku, ale do značnej miery bola podporená slabosťou britskej libry (od 23. júna).

Súvisiace: Brexit: Britská libra prepadla až na 31-ročné minimum

Aj keď slabšia hodnota libry sa môže zdať pre akcie vo Veľkej Británii ako zlá správa, zhruba 70% z príjmov získaných spoločnosťami, ktoré tvoria index FTSE 00 je získavaná v zahraničí, čo znamená, že zarobili väčší balík peňazí, keďže hodnota libra je slabšia. Index je plný ťažobných spoločností, ropných firiem a farmaceutických gigantov, ktoré používajú Veľkú Britániu ako základňu, ale majú tendenciu ohodnocovať svoje aktíva v dolároch.

Pokles britskej libry bol tak pozitívnou správou pre baníkov a komoditné spoločností, keďže osem z desiatich najvýkonnejších akcií indexu FTSE 100, počas tohto roka pochádzali práve z týchto dvoch sektorov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )Zdroj: Yahoo, WSJ

Facebook komentár