Bankomaty nám slúžia už viac ako 40 rokov, možno je čas na zmenu.

Dôverujeme týmto strojom pri prijímaní a vydávaní peňazí. Ale ukázalo sa, že môžu fungovať oveľa rýchlejšie a efektívnejšie, ak sú napojené na vzdialených pokladníkov.

Vďaka tomu, že tieto stroje umožnia ľudom hovoriť k vzdialeným pokladníkom cez video monitor, zákazníci možu robiť veci, ktoré by inak neboli možné. Napríklad, ak ste stratili alebo zabudli vašu kreditnú kartu, môžete preukázať svoju totožnosť tým, že ukážete pokladníkovi svoj vodičský preukaz.

Toto nie je len jednoduchý video hovor. Pokladník na obrazovke ovláda všetky funkcie bankomatu cez počítač.

„Vytvárame veľmi osobnú interakciu, ktorá je vysoko bezpečná a funkčná zároveň,” povedal viceprezident NCR Brian Bailey.

Kedže zákazník si riadi celú transakciu sám, osobný pokladník umožňuje preplatiť šek a zaplatiť účty v akejkoľvek veľkosti, ktorú požadujete. Chcete vybrať dve desiny namiesto dvadsiatky? Pre interaktívny bankomat žiadny problém!

Ďalšia výhoda: rýchlejší servis. Vzhľadom k tomu, že diaľkový pokladník nemusí peniaze počítať alebo fyzicky vložiť peniaze do zariadenia, transakcie prebiehajú oveľa rýchlejšie ako v kamennej pobočke.

NCR zamestnáva okolo 350 interaktívnych pokladníkov a Bailey predpokladá, že technológia sa dostane k širšej verejnosti v priebehu najbližších 12 mesiacov. „Zisťujeme, že zákaznícka dôvera …výrazne eskaluje,” vyjadril sa.

Vedúci pracovníci Coastal Federal Credit Union v Raleigh, NC skutočne veria tejto technológii. Ich 15 pobočiek už viac nevyužíva klasické bankomaty, všetky boli nahradené interaktívnymi.

„Sú oveľa pohodlnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie – zlodeji kreditiek proti nim prakticky nemajú šancu,” povedal Willard Ross, riaditeľ maloobchodu v Coastal Federal. „Reakcie zákazníkov sú fantastické.”

Prepnutím do tohto systému sú banky schopné rozšíriť svoje otváracie hodiny od 7:00 do 19:00 hodiny sedem dní v týždni.

Steve Ferrani, ktorý používa interaktívne bankomaty aspoň raz týždenne pre jeho biznis vklady oceňuje hlavne dlhšie otváracie hodiny.

Taktiež si cení rýchlosť s akou sú vklady pripisované na účet. Bežne to zaberie deň alebo dva, ale pretože Coastal Federal využíva interaktívnych pokladníkov, môžu overiť vklad v reálnom čase a pripísať na účet ešte v ten istý deň.

Mimochodom, tieto stroje fungujú ako tradičné  bankomaty dovtedy, kým zákazník nepožiada o interaktívneho pokladníka. Analytici sa domnievajú, že je skutočne dôležité aby mal zákazník na výber, kedy chce robiť úplne samoobslužné transakcie a kedy potrebuje pomoc.

Bank of America verí, že interaktívne bankomaty jej umožnia vytvoriť si hlbší vzťah so zákazníkmi. V apríli začali umiestňovať prvé bankomaty v Bostone a Atlante. Banka plánuje širšie nasadenie v priebehu roka 2014.

„Toto je budúcnosť bankovníctva,” vyjadrila sa Shelley Waite, viceprezidentka Bank of America. Hovorí tejto technológií “revolučná”, pretože umožnuje stroju urobiť 80 až 90 percent toho, čo dokáže zamestnanec vnútri na pobočke.

Momentálne môžu zákazníci, ktorí využívajú  interaktívny bankomat hovoriť s pokladníkom v angličtine alebo španielčine. Ďalšie jazyky budú pridané v budúcnosti.

„Spätná väzba bola obrovská,” povedala. “Niektorí zákazníci sú prekvapení, že je tu niekto, kto sa ich opýta na počasie a pomôže im s transakciou.”

Ak by ste mali na výber, použili by ste radšej kreditnú kartu alebo smartphone na prístup k vášmu účtu pri bankomate? Vzhľadom k nenásytnej túžbe po aplikáciach, niektorí bankári veria že musia prijať mobilné opatrenia.

Firma Diebold,  ktorá produkuje viac ako polovicu všetkých bankomatov v USA práve uviedla na trh nové stroje so systémom Mobile Cash Access.

„Myslím že budú prijaté naozaj rýchlo,” povedal Jim Block, riaditeľ pokročilých technologií v Diebold. „Nový systém dáva ľuďom kombináciu pohodlia, bezpečnosti a kontroly, čo z neho robí veľmi lukratívny mechanizmus pre integráciu v bankovníctve.”

Wintrust, finančná holdingová spoločnosť, ktorá vlastní 15 lokálnych bánk v širšom okolí Chicago a Milwaukee bude prvá, ktorá zavedie systém prístupu cez mobil od Dieblod. Spoločnosť momentálne testuje niekoľko strojov a ak všetko pôjde podľa plánu, bude celá ich flotila 180 bankomatov ponúkať túto službu pred koncom roka.

Pomocou mobilnej aplikácie Cash Access môžu zákazníci pohodlne ovládať transakcie na ich účte. Keď sa dostanú k bankomatu, len stlačia tlačidlo, na obrazovke sa objaví QR kód, ktorý smartphone prečíta a zadá bankomatu inštrukcie, čo chcete urobiť. Ak ste žiadali cash, peniaze sa automaticky vydavajú a potvrdenka je elektronicky odoslaná.

„Tieto prednastavené operácie zaberú len asi 10 sekúnd,” povedal Thomas Ormseth, výkonný vicepresident predajných stratégií vo Wintrust.

Pretože nie sú do procesu zapojené žiadne karty, Mobile Cash Access eliminuje riziko krádeže sťahovaním, pri ktorom zlodej kradne vaše číslo účtu pri vložení karty do bankomatu.

Telefón je bezpečnejší, pretože informácie o vašom účte sú uložené v cloude. Musíte zadať PIN pre použitie aplikácie. A pretože dostanete SMS alebo email po každej transakcií, mali by ste ihneď vedieť, či niekto získal prístup k vášmu účtu.

Banka očakáva od tejto technológie veľké veci.

„Budeme spokojní, ak dosiahneme 20 percentný prienik na trh v budúcom roku a budeme si môcť povedať, že sme vďaka tejto službe získali niekoľko nových zákazníkov,” povedal Ormseth. „Vzhľadom na spätnú väzbu ktorú dostávame si myslím, že je to naozaj reálne.”

Preložil: Michal Strákoš

Zdroj: IbnMoney

Facebook komentár