Buffett_Treba_zamedzit_rozdielom_medzi_bohatymi_a_pracujucimi_2016

Hodnota majetku Warrena Buffetta je 70 miliárd amerických dolárov. Tým je druhým najbohatším človekom na svete. Ale uznáva, že rastúca priepasť v oblastí príjmovej nerovnosti v Spojených štátoch je veľkým problémom. Dokonca práve tá pomohla Donaldovi Trumpovi poraziť Hillary Clintonovú.

Buffett v exkluzívnom rozhovore v Omahe, na konci tohto týždňa poznamenal: “Zoznam 400 najbohatších ľudí podľa časopisu Forbes mal v roku 1982 hodnotu majetku vo výške 93 miliárd dolárov, ale aktuálne je táto hodnota na úrovni 2,4 bilióna dolárov. Jedná sa tak až o 25-násobok.”

Dodal: “Ak ste pracovali 40 hodín týždenne, museli ste si ešte nájsť aj druhé zamestnanie a to všetko k tomu, aby ste viedli šťastný rodinný život. Avšak, čo je na tom zlé?”

Buffett ďalej poznamenal: “Ak to ľudia chceli zmeniť, zdá sa, že prišli do volebnej miestnosti a rozhodli, že voľba Trumpa bola ich odpoveďou.”

Neskôr v rozhovore, keď sa ho spýtali na víťazov v ekonomike, Buffett bol otvoreným. Uviedol, že “to boli bohatí ľudia, ako ja.”

Ale aj keď Buffett je na tom dobre, priznal, že ekonomika nie je vo fantastickej forme. A to pravdepodobne pomohlo k podpore popularity okolo Donalda Trumpa.

Dokonca spochybnil posledné čísla, ktoré ukazujú, že americká ekonomika v treťom štvrťroku rástla takmer 3% ročným tempom.

Buffett o ekonomike poznamenal: “Je slabšia, ako si ľudia naozaj myslia, že je,” … “Nemyslím, že je príliš slabá, ale je slabšou, než si ľudia myslia.”

So smiechom dodal: “Veď viete, HDP v treťom štvrťroku dosiahlo rast na úrovni 2,9%. Nemyslím si, že to bol štvrťrok s výkonom 2,9%,” … “Keby som si mal staviť, tak verím, že výsledok v treťom štvrťroku skončí revidovaný v smere nadol.”

Súvisiace:
Miliardár z oblasti luxusu: „Rastúca nerovnosť povedie k vojnám medzi triedami“
Prečo Warren Buffett daruje svoje miliardy dolárov?

Napriek tomu Buffett zostal optimistický, keďže sa veci zmenia k lepšiemu. Povedal, že treba sa zamerať na zlepšenie priemerných príjmov, čo je trieda pracujúcich Američanov.

Zároveň uviedol: “Kapitalizmus, ako trhový systém funguje,” … “Chcete zachovať systém, v ktorom hus kladie každým rokom viac zlatých vajec. Avšak aktuálna otázka znie: Ako sa tieto vajcia budú rozširovať. A to je miesto, kde tento systém potrebuje zmenu nastavenia.”

Ale ako Buffett v minulosti povedal: “Nemyslím si, že zvýšenie minimálnej mzdy je odpoveďou.” On pokračoval v dôraze, na fakt, kde zníženie daní z pre zvýšenie príjmu urobí oveľa viac, ako rast minimálnej mzdy.

A Buffett aj naďalej dúfa, že ekonomické podmienky sa zlepšia pre všetkých Američanov – a nielen pre bohatých.

Uviedol: “Nemusíte sa starať o to, ako mať viac majetku. Je treba sa starať o to, či ľudia, ktorí sú úplne slušnými, tvrdo pracujúcimi občanmi majú toho dostatok.”

Ale Buffett zdôraznil, že americká ekonomika nie je zďaleka v takom zlom stave ako Trump a iní o nej hovorili.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, Bloomberg

Facebook komentár