Bugatti Chiron Profilée je lakované špeciálnou farbou s názvom Argent Atlantique, v odtieni vyvinutom práve pre tento automobil.

Bugatti Chiron Profilée je lakované špeciálnou farbou s názvom Argent Atlantique, v odtieni vyvinutom práve pre tento automobil.

Automobilka Bugatti predá svoj úplne posledný superautomobil s motorom W16, v rámci parížskej aukcie, 1. februára 2023. Očakáva sa, že tento jedinečný model sa bude predávať za milióny dolárov. A časť “výťažku” vraj poputuje na dobročinné účely.

Je automobilom, o ktorom sa, ako uvádza Bugatti: „Pôvodne nikdy neočakávalo, že sa bude vôbec predávať.“

Interiér bol vyrobený z tkanej kože, materiálu, ktorý sa nepoužíva v žiadnom inom Bugatti Chiron.

Interiér bol vyrobený z tkanej kože, materiálu, ktorý sa nepoužíva v žiadnom inom Bugatti Chiron.

Bugatti Chiron Profilée sa vyvíjalo od konca roka 2020 ako jedno z niekoľkých verzií Chironu, primárneho modelu značky Bugatti. Bugatti vždy tvrdilo, že vyrobí len 500 Chironov. Do tejto 500-ky bolo zahrnutých niekoľko variantov, ako napríklad Chiron Sport, Chiron Pur Sport a Chiron Super Sport, z ktorých každý má rôzne stupne najvyššej rýchlosti, zrýchlenia a agresivity v zákrutách. (Bugatti vyrobilo aj niekoľko ďalších modelov, ako napríklad Mistral a Divo, ktoré zdieľajú technické parametre s Chironom, ale považujú sa za samostatné modely.)

Zatiaľ čo Chiron s turbodúchadlom preplňovaným 16-valcovým motorom schopným vyprodukovať takmer 1600 koní ponúkal úžasný výkon, Pur Sport poskytoval agresívnejšie riadenie a odpruženie a ešte rýchlejšiu akceleráciu. Niektorí zákazníci sa však zaujímali o niečo, čo bolo kombináciou týchto dvoch a ponúkalo výkon Pur Sport, ale s jemnejším štýlom.

Inžinieri a dizajnéri automobilky Bugatti teda začali pracovať na novom variante Chironu s výkonnostnými schopnosťami Pur Sport, ale s elegantnejším a plynulejším dizajnom. Profilée má väčšiu mriežku chladiča a širšie predné prívody vzduchu ako základný Chiron, aby nabral viac vzduchu na chladenie veľkého motora. Prevodovka bola tiež upravená pre kratšie prevodové pomery, aby poskytovala rýchlejšie zrýchlenie a motor mohol bežať do vyšších otáčok.

Podľa spoločnosti Bugatti je Profilée model Chrironu s najrýchlejšou akceleráciou. Je schopný zrýchliť z nuly na 100 kilometrov za hodinu (alebo 62 míľ za hodinu) len za 2,3 sekundy a zrýchliť na 200 km/h alebo 124 mph za 5,5 sekundy. Zároveň je schopný dosiahnuť rýchlosť 380 kilometrov za hodinu, má taktiež vyššiu maximálnu rýchlosť ako Pur Sport, ale stále nie takú vysokú ako niektoré iné modely Bugatti, ktoré môžu, aspoň teoreticky, dosiahnuť 480 kilometrov za hodinu.

Názov Profilée pochádza z typu elegantného dizajnu karosérie v tvare slzy, ktorý sa používal na niektorých slávnych automobiloch značky Bugatti z 30. rokov minulého storočia.

V určitom momente si však vedúci pracovníci uvedomili, že všetkých 500 modelov Chiron by už bolo objednaných skôr, ako by mohol byť Profilée ponúknutý zákazníkom. Napriek tomu sa rozhodli, že toto jediné auto, na ktorom inžinieri vývojového modelu pracovali, dokončia. Auto bolo certifikované na legálnu jazdu po európskych cestách a v súčasnosti bude ponúknuté na predaj.

Bugatti Chiron Profilée má aerodynamické krídlo na zvýšenie tlaku na zadné kolesá pri vysokých rýchlostiach.

Bugatti Chiron Profilée má aerodynamické krídlo na zvýšenie tlaku na zadné kolesá pri vysokých rýchlostiach.

RM Sotheby’s neodpovedala na otázky o odhadovanej hodnote hyperautomobilu Profilée. Hagerty, spoločnosť, ktorá pozorne sleduje hodnoty zberateľských áut a ktorá vlastní konkurenčnú aukčnú spoločnosť Broad Arrow, odhadla, že by to mohlo byť v rozmedzí 6 miliónmi a 8 miliónmi dolárov. Jedinečnosť automobilu však sťažuje odhadnutie jeho hodnoty, keďže v podstate nikdy predtým nebolo také vozidlo ponúknuté na predaj.

“Stačí, ak budú prítomní dvaja motivovaní uchádzači, aby to išlo na oveľa vyššie hodnoty,” uviedol v e-maile hovorca spoločnosti Hagerty – Jeremy Malcolm.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár