Ak_by_ste_pred_10_rokmi_investovali_do_spolocnosti_UPS_zarobili_by_ste

V klasických dňoch služba Inited Parcel Service (UPS) doručuje približne 20 miliónov balíkov. Ale akonáhle začína obdobie okolo vianočných sviatov, toto číslo razantne narastá. Pre rok 2019 spoločnosť UPS predpovedá, že počas hlavnej vianočnej sezóny každým dňom dodá 32 miliónov balíkov, čo predstavuje 5 percentné medziročné zvýšenie.

V pravidelných dňoch doručuje služba United Parcel Service (UPS) v priemere približne 20 miliónov balíkov. Ale akonáhle sa začne obdobie okolo sviatkov, toto číslo razantne narastá. Pre rok 2019 spoločnosť UPS predpovedá, že počas vianočnej „hlavnej sezóny“ dodá v priemere 32 miliónov balíkov denne, čo predstavuje 5% medziročný rast.

Rozvíjajúci sa celoročný obchod spoločnosti UPS, spojený s jej medziročným rastom dodávok v rámci vianočných sviatkov je pre podnikanie nie je len pozitívne, ale pomáha aj výkonnosti akcií spoločnosti. Investícia v hodnote 1 000 dolárov uskutočnená v roku 2009 by podľa výpočtov agentúry CNBC mala k 2. decembru 2019 hodnotu viac ako 2 800 dolárov, čo predstavuje celkový výnos v hodnote okolo 176%. V rovnakom časovom období, všeobecný americký akciový index S&P 500 dosiahol celkový výnos okolo 250%.

Aj keď by vám investícia do spoločnosti UPS priniesla zisk, je dôležité si uvedomiť, že by ste pravdepodobne radšej kúpili ETF na akciový fond z dôvodu nízkych nákladov, ktorý sleduje trh, pretože akcie ani nedosahovali výnosnosť indexu S&P 500. Súčasná cena akcií spoločnosti UPS sa pohybuje okolo 117 dolárov.

Zatiaľ čo výkonnosť akcií spoločnosti UPS sa za posledné desaťročie sa nemohla zhodovať s výkonnosťou akciových spoločností zastúpených v indexe S&P 500, avšak každá jednotlivá akcia v indexe ako aj index môžu byť nadhodnotené, ale aj naopak. Minulé výnosy dokonca nepredpovedajú budúce výsledky.

GRAF

Generálny riaditeľ spoločnosti UPS – David Abney v nedávnom vyhlásení poznamenal, že “jedným z dôvodov, prečo je spoločnosť UPS vybavená na zvládnutie týchto sviatočných náporov je skutočnosť, že nedávno investovala „niekoľko miliárd dolárov“ do rozšírenia svojej kapacity siete.”

Podľa Abneyho, v posledných dvoch rokoch spoločnosť UPS vybudovala okolo 40 automatizovaných priestorov na spracovanie balíkov a spoločnosť je aktuálne pripravená vybavovať „viac ako 800 000“ balíkov za hodinu, čo je viac, ako dokázala spoločnosť UPS zvládnuť pred dvoma rokmi.

Napriek tomu, že sa spoločnosť UPS sa cíti byť pripravená na sviatky, v minulosti musela čeliť problémom týkajúcim sa prepravných postupov. V roku 2015 bola spoločnosť nútená zaplatiť poplatky za vysporiadanie problémov v hodnote 25 miliónov dolárov.

Nedávno (v marci) však spoločnosť UPS dokonca čelila verejnému odporu, po tom, čo 19 afrických amerických zamestnancov v Ohiu podalo žalobu proti spoločnosti, v ktorej tvrdili, že spoločnosť UPS umožňuje nenávistné diskriminačné správanie a že jej manažéri podporujú rasizmus na pracovisku.

Výkonnosť akcií spoločnosti UPS však tiež čelila nižším ale aj vyšším hodnotám. Vo februári 2017 spoločnosť UPS zaznamenala najväčší jednodňový pokles ceny a percentuálnej zmeny za dva roky potom, čo sa pokúsila splniť požiadavky na doručovanie, počas tohto roka pre obdobie online vianočných nákupov.

V máji roka 2019 spoločnosť UPS zaznamenala dramatický pokles svojich akcií kvôli strachu z eskalujúcich obchodných konfliktov. Našťastie to však netrvalo dlho, kým sa jej akcie vrátili naspäť. Do konca júla 2019 sa akcie spoločnosti zvýšili takmer o 9% potom, čo spoločnosť UPS v 2Q zaznamenala lepšie výsledky, ako sa očakávalo a zvýšený dopyt po rýchlejšej preprave.

Súvisiace: Najlepšia investícia za desaťročie zmenila 1 dolár na 90 000 dolárov

Spoločnosť UPS plánuje pokračovať v budovaní svojej siete. V snahe uspokojiť zvýšený dopyt spotrebiteľov po ďalších spôsoboch vrátenia nákupu, spoločnosť UPS v júli oznámila, že zriadi nové „prístupové body“ alebo miesta, na ktorých môžu zákazníci spoločnosti UPS vkladať ako aj vyzdvihovať balíčky v predajniach spoločnosti Michaels. K ďalším maloobchodníkom, ktorí nadviazali podobné partnerstvá so spoločnosťou UPS, patria lekárne CVS a obchody Advance Auto Parts.

Pravdepodobne najväčšou zmenou zo všetkých je to, že spoločnosť UPS začne doručovať poštu sedem dní v týždni, počnúc 1. januárom 2020. Spoločnosť tiež požiadala o schválenie FAA na začatie používania dronov pre doručovanie „ľuďom v nočných hodinách.“

Ak uvažujete o investovaní, odborníci vrátane Warrena Buffetta často radia začať s indexovými fondmi, ktoré držia všetky spoločnosti v indexe, ako napríklad S&P 500. Pretože indexové fondy kolíšu s trhom a nie sú viazané na výkon jedného podniku, sú menej riskantné ako jednotlivé akcie, čo z nich robí bezpečnejšiu voľbu pre začiatočníkov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár