V populárnom filme “Divergence”(Divergencia/Rozdielnosť) sú ľudia rozdelení do rôznych kmeňov na základe ich osobnosti. Ak nechcete nikam zapadnúť, ste považovaný za “odlišného”, a to je čas, kde začína problém pre mladú hrdinku Beatrice Prior.

Súvisiace: Warren Buffett: “Býčí trh je ako sex. Cítite sa najlepšie tesne predtým, než sa skončí”

Ale čo to má čo do činenia s akciovým trhom?

V súčasnosti sa práve deje “odlišný trend” (divergence trend) a niektorí si myslia, že signalizuje blízky koniec býčieho trhu.

Jedným z nich je Frank Gretz, technický analytik u Wellington Shields.

Gretz má jednoduchú teóriu: Keď je býčí trh je v plnej sile, uvidíte veľa nových maxím, ako pre jednotlivé akciové spoločnosti, tak aj celkové akciové indexy na trhu.

Deje sa to keď sa ceny akcií spoločností ako je Google, Yahoo a Coca-Cola dosahujú nových maxím a takisto sa bude dobre dariť aj americkým akciovým indexom S&P 500 a Nasdaq.

Za tejto situácie v podstate každí vyhráva.

Ale rozprávame situáciu, kedy by býčí trh mal byť na konci: Stále vidíme, že celkové indexy, ako je S&P 500 dosahujú nové maximá, ale nevidíme, že by jednotlivé akciové spoločnosti dosahovali podobné vrcholy.

To je faktor “rozdielnosti”. Je to znamenie, že oživenie na trhu stráca na sile.

Tu je miesto, kde je treba byť obozretný: počet jednotlivých akcií v minulom roku v máji dosahoval nové maximá, kedy ich bolo cez 900.

Minulý mesiac ich bolo iba 500.

Súvisiace: Víťazi a porazení tohto býčieho akciového trhu

Gretz dodáva: “Býčí trh je unavený.”

Tí z vás, ktorí pozorne sledujú trh vidia, že celkový trh ešte zatiaľ nespomalil.

Technologický akciový index Nasdaq dňa 2. apríla uzavrel svoje obchodovanie na 14-ročnom maxime a S&P 500 uzavrel na historickom maxime.

História poukazuje na pravdivosť tejto divergencie a jej následkoch.

Ned Davis Research sa pozreli až na 15 maxím akciových trhoch od roku 1962 a uviedli, že vrchol nových maxím pre jednotlivé akcie bol dosahovaný 9 až 11 mesiacov pre vrcholom celkového trhu.

Ak to bude platiť aj tentoraz, mali by sme ukončiť býči(rastúci) trh.

Už sa nachádzame 11. mesiacov od minulých vrcholov nových maxím v jednotlivých akciových spoločností, z mája roka 2013.

Gretz dodáva, že súčasná klíma na trhoch je tak trochu mimo synchronizáciu.

Zvyčajne akcie, ako Caterpillar a ropné spoločnosti klesajú pred všeobecným priemerom, ale na tomto trhu vodcovia, ako je Netflix idú dole ako prví. Lídri spravidla zostupujú poslední, ale teraz sú prvými.”

Samozrejme, nič nie je tak jednoduché, ako by investori chceli.

Súvisiace: Býči trh alebo bublina? Ako rozpoznať rozdiel

Trh nikdy nevyvesí nápis: “Teraz predaj, predtým ako všetci ostatní.”

Ak chcete navýšiť tento neporiadok – ďalšie dva dôležité indikátory trendu nepoukazujú na trend divergencie: 80% akciových spoločností zostáva nad 200-denný a 50-denným kĺzavým priemerom. No uvidíme, čo Nám budúcnosť naozaj prinesie.

Zdroj: Investing

Facebook komentár