Byvaly_ekonom_MMF_Fed_by_mal_kupovat_aj_akcie

Federálny rezervný fond, ktorý by kupoval akcie? Ako financovať federálny deficit? Alebo ako podporovať kúpu tovaru?

To boli niektoré z návrhov na boj proti ďalšej vážnej recesii, ktoré centrálnej banke radí bývalý hlavný ekonóm MMF – Olivier Blanchard. S týmito vyjadreniami prišiel na konferencii menovej politiky Bostonského Fedu, počas víkendu.

Existuje všeobecný zmysel pre Fed, že musí prehodnotiť svoj prístup k boju proti recesiám, vzhľadom na pretrvávajúce prostredie s nízkymi úrokovými sadzbami.

Problém, ktorým čelí centrálna banka, je ľahko definovateľný.

Krátkodobá úroková sadzba Fedu je v súčasnosti okolo hodnoty 2,875%. To nepredstavuje veľký rozsah priestoru na zníženie sadzieb v období poklesu, keďže v typickej recesii po druhej svetovej vojne Fed znížil sadzby o 5 až 6 percentuálnych bodov, aby sa tempo ekonomiky po recesii naozaj obrátilo.

Blanchard povedal, že Fed má pravdepodobne dostatok nástrojov na zvládnutie recesie. Ak však nastane ďalšia vážna recesia, akou je finančná kríza, Blanchard vyzval centrálnu banku, aby využila predtým neskúšané politiky.

V nedávnom rozhovore prezident Bostonského Fedu – Eric Rosengren poznamenal, že nebol presvedčený, že by existovala politická podpora pre “nezvyčajnú menovú politiku”, akú Blanchard popisuje.

Zápisnica z posledného stretnutia Fedu koncom júla ukázala, že centrálni bankári vo veľkom diskutovali o svojich nástrojoch politiky.

Rosengren poznamenal: “Rozhodne máme nástroje. Otázkou je, či máme aj naozaj razantnú palebnú silu a či ju vôbec budeme môcť nasadiť.”

Niektorí ľudia tvrdia, že Fed nemôže kúpovať viac aktív, keďže jeho súvaha je vyššia ako 4 bilióny dolárov.

Rosengren poznamenal, že bude “silným obhajcom” nákupu aktív Fedu, ktorý sa nazýva kvantitatívne uvoľňovanie, ak by hospodársky pokles bol taký závažný, že by sadzby boli znížené na nulu.

Ďalej uviedol: “Myslím, že ľudia podceňujú reakciu, ktorá by nastala.”

Dokonca tento fakt by podľa neho vyžadoval silné vedenie Fedu.

Vo svojom prejave na konferencii Fedu, Blanchard poznamenal, že veľkosť súvahy nie je obmedzená.

“Áno jedná sa o desivú predstavu. To však neznamená, že to nie je možné urobiť. Ak by sme to potrebovali, mohli by sme objem jasne zdvojnásobiť a nič hrozné sa nestane.”

Súvisiace: Experimenty v hodnote 4,5 bilióna dolárov

V súčasnosti môže Fed nakupovať len štátne dlhopisy a majetok súvisiaci s hypotékami.

Podľa neho by najlepšou politikou bolo, keby Fed kúpil aktíva s vyšším výnosom ako akcie.

“Tento trik by mohol vykonať a mohol by fungovať ešte lepšie ako nákup dlhodobých dlhopisov.”

Blanchard ďalej poznamenal: “Ak je niečo skutočne negatívne, je to financovanie deficitu cez monetárnu politiku, čo by mohlo pomôcť pri zvýšení dopytu.”

Dodal: “Sme toho názoru, že centrálna banka môže nakupovať len aktíva a nie tovar. Ale toto je obmedzenie, ktoré sme si na sami sebe určili.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSj, MarketWatch

Facebook komentár