Bývaly_riaditel_Citigroup_30_percent_bankarov_nahradia_roboti

Vikram Pandit, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Citigroup od roku 2007-2012

Vikram Pandit je bývalým generálnym riaditeľom poprednej banky Citigroup. Tvrdí, že 30% pracovných pozícií v rámci bankového priemyslu sa môže stratiť už v priebehu nasledujúcich piatich rokov.

60-ročný americký bankár pôvodom z Indie povedal, že umelá inteligencia a roboti môžu nahradiť veľké množstvo pracovníkov zamestnaných v rámci obslužných oddelení bánk.

Pandit v rozhovore povedal: „Svet bankovníctva dnes pozostáva z veľkých finančných inštitúcií. Zdá sa mi, že čoskoro sa z neho stane systém, ktorý bude do istej miery decentralizovaný.“

Panditova predpoveď sa viac-menej zhoduje s odhadmi jeho bývalého zamestnávateľa. Správa spoločnosti Citigroup z marca minulého roku tiež hovorí o tom, že 30% pracovných pozícií bude nahradených činnosťou inteligentných robotov. Táto správa však uvádza časový horizont v rozsahu 10 rokov. Banka už v súčasnosti buduje špeciálne oddelenie, ktoré by malo pomôcť pri zavádzaní robotizovanej pracovnej sily na rôznych úrovniach jej administratívy.

Vikram Pandit sa do čela banky dostal v roku 2007 a vo svojej funkcii zotrval po dobu 5 rokov. Pomohol spoločnosti prekonať finančnú krízu a opustil ju v roku 2012. Neskôr založil súkromnú investičnú spoločnosť s názvom Oregon Group, v ktorej dnes pôsobí na poste generálneho riaditeľa.

Súvisiace:
Bill Gates chce zdaniť roboty, ale EÚ je proti
Čína sa chce stať top krajinou v oblasti umelej inteligencie

Mnoho ďalších bývalých a súčasných finančných úradníkov súhlasí s tým, že zavádzanie umelej inteligencie spôsobí úbytok pracovných pozícií v rámci bankového sektora. Axel Lehmann, ktorý je prezidentom švajčiarskej banky UBS, minulý mesiac povedal, že umelá inteligencia „od základov zmení bankový priemysel“.

Lehmann vyhlásil: „Nechcem sa nechať zaslepiť. Nejde o to, že by samotná technológia zmenila celý bankový priemysel. Potenciálnou príčinou zmeny budú skôr alternatívne podnikateľské modely.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár