IIF, ktorá zastupuje celosvetové banky a finančné inštitúcie, uviedla, že pomer dlhu k HDP v prvom štvrťroku vyskočil o viac ako 10 percentuálnych bodov, čo je najväčší rekordný štvrťročný nárast.

IIF, ktorá zastupuje celosvetové banky a finančné inštitúcie, uviedla, že pomer dlhu k HDP v prvom štvrťroku vyskočil o viac ako 10 percentuálnych bodov, čo je najväčší rekordný štvrťročný nárast.

Podľa Ústavu pre medzinárodné financie v priebehu tohto týždňa, globálny dlh v prvom štvrťroku 2020 vzrástol na rekordných 258 bilióna dolárov, keďže ekonomiky ekonomiky po celom svete čelili kompletným obmedzeniam z dôvodu pandémiu koronavírusu a na základe toho tak zadlženie neustále rastie.

IIF, ktorá zastupuje celosvetové banky a finančné inštitúcie, uviedla, že pomer dlhu k HDP v prvom štvrťroku vyskočil o viac ako 10 percentuálnych bodov, čo je najväčší rekordný štvrťročný nárast, čím dosiahol rekordný pomer v hodnote 331 percent.

Zatiaľ čo nárast úrovne dlhu bol výrazne pod priemernými štvrťročnými navýšeniami zaznamenanými od roku 2015 do roku 2019, avšak tempo rastu svetového dlhu zo strany vlád, spoločností, finančných inštitúcií a domácností sa od marca zrýchlilo.

Celková emisia hrubého dlhu zaznamenala v druhom štvrťroku rekordnú hodnotu 12,5 biliónov dolárov v porovnaní so štvrťročným priemerom 5,5 biliónov dolárov roka 2019. Konštatovala, že 60 percent týchto hodnôt pochádzajú od vlád.

V správe sa ďalej uvádza: „Zatiaľ čo zvyšujúca sa úroveň dlhu vyvoláva obavy z udržateľnosti dlhu, vyše 92% štátneho dlhu pochádza práve z investičného stupňa.“

Dlh na vyspelých trhoch dosiahol vrchol na hodnote 392% HDP, z 380% v roku 2019, pričom miera zadlženia mimo finančného sektora sa najvýraznejšie prejavila v Kanade, Francúzsku, Nórsku a Spojených štátoch. Americký dlh tvoril polovicu z celkových 185 biliónov dolárov spomedzi vyspelých trhov.

IIF ďalej uviedla, že pomery dlhu k HDP na rozvíjajúcich sa trhoch v prvom štvrťroku vyskočili z 220% na 230%, ale hodnota dlhu v amerických dolároch klesla o 700 miliónov dolárov na 72,5 biliónov dolárov, najmä v dôsledku oslabenia mien rozvíjajúcich sa trhov voči americkému doláru.

Ďalej uviedla, že čínsky dlh vo všetkých odvetviach dosiahol 335% HDP po zvýšení na 318% v prvom štvrťroku z 302%, čo je najväčší rekordný štvrťročný nárast. Približne 60% podiel zo zvyšovania dlhu bol spôsobený nefinančnými spoločnosťami.

Skupina uviedla, že do konca roku 2020 by sa malo splatiť približne 3,7 bilióna dolárov dlhu rozvíjajúcich sa trhov a v roku 2021 by sa malo jednať o 4 bilióny dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár