Cena_avokada_v_tomto_roku_vzrastla_az_o_125_percent

Možno si dvakrát rozmyslíte, než nabudúce kúpite tetno druh ovocia.

Veľkoobchodná cena avokáda sa od začiatku roka zvýšila o 125%. S týmto zistením prišla americká asociácia reštaurácií (ARA), ktorá analyzuje údaje poľnohospodárskeho oddelenia USA.
Štandardný box 48 kusov avokád dosahuje cenu 83,75 dolárov. Začiatkom januára bol na cene 37,25 dolárov.

Je to najvyššia cena, ktorú ARA zaznamenala do histórie svojich údajov – roku 1999.

David Maloni, ktorý je prezidentom ARA poznamenal: “Stavím sa, že sa jedná aj o najvyššiu cenu v histórií.”

Súvisiace: Európa trpí nedostatkom masla

Americkí zákazníci museli zvýšiť platby aj pri pokladničnom pulte: Priemerná predajná cena avokáda sa v prvej polovici tohto roka zvýšila o 31%, na 1,17 dolára za jedno avokádo. Na začiatku roka bola cena na úrovni len 89 centov, podľa Hass Avocado Board – skupiny ktorá podporuje poľnohospodárov so sídlom v Spojených štátoch.

Za letným nárastom cien stoja dva kľúčové faktory: Slabá úroda počas tohto roka a rozsiahly dopyt po avokádách.

Podľa Kalifornskej komisie pre avokáda, by tohtoročná úroda kalifornských poľnohospodárov z oblasti tohto ovocia mala podľa očakávaní medziročne poklesnúť až o 44%.

Chladné počasie v minulom roku, spolu s povahou spôsobu, akým avokádo rastie, sú hlavnými príčinami slabého zberu. Avokádo je známe ako “alternatívna nosná plodina”, čo znamená, že v jednom roku bude vyprodukované veľké množstvo malých avokád a v budúcom roku je podľa komisie malé množstvo veľkých avokád.

Či už je to dobrá alebo zlá sezóna, Američania nevedia uspokojiť svoj dopyt. Od konzumácie ako guacamole (avokádová nátierka) na toaste, alebo ako ovocie – áno, jedná sa o ovocie ktoré sa stalo základnou položkou veľkých reťazcoch, ako je Chipotle a miestnych reštaurácií.

Podľa agentúry Agriculture Marketing Resource Center, priemerný Američan ročne skonzumuje 3 kilogramov guacamole, v porovnaní s 500 gramami v roku 1989.

Súvisiace: Rast cien vanilky vedie k drahšej zmrzline

Avokádo sa taktiež počas tohto roka stalo symbolom voľného obchodu, keďže Spojené štáty, Kanada a Mexiko opätovne prejednávajú obchodnú dohodu NAFTA. Existujú obavy, že ak sa všetky strany nevedeli dohodnúť na nových pravidlách, prezident Trump by od nej odstúpi a to by mohlo znamenať vysoké tarifné náklady pre mnohé mexické výrobky, vrátane avokáda.

Pre túto chvíľu sa zatiaľ cez hranice prevážajú lacnejšie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Yahoo

Facebook komentár