Bitcoin na cene 50 000 dolárov.

Bitcoin na cene 50 000 dolárov.

Cena Bitcoinu v dnešnom dni dosiahla hranicu 50 000 dolárov a pokračuje tak v ohromujúcom raste, ktorý jej v roku 2021 priniesol prudký nárast o viac ako 20 000 dolárov.

Digitálna mena dnes dosiala rekordných 50 602,53 dolárov, po ktorom následne poklesla. Cena Bitcoinu za posledných 24 hodín stále dosahovala zisk v hodnote 2% a od začiatku novembra sa zvýšila takmer o 260%.

Cena kryptomeny Bitcoin získala podporu vďaka správam veľkých firiem ako Tesla a Mastercard, ktoré ukazujú podporu kryptomien. Spoločnosť Tesla v priebehu minulého týždňa odhalila, že kúpila bitcoiny v hodnote 1,5 miliardy dolárov, a plánuje príjmať virtuálnu mincu ako platbu za svoje produkty, zatiaľ čo spoločnosť Mastercard uviedla, že otvorí svoju sieť pre niektoré digitálne meny. PayPal a BNY Mellon taktiež vykonali veľké kroky na podporu kryptomeny.

Využitie firemných prostriedkov spoločnosťou Tesla na nákup bitcoinov vyvolal špekulácie o tom, či ich budú nasledovať aj ďalšie významné spoločnosti. Generálny riaditeľ spoločnosti Uber – Dara Khosrowshahi v priebehu minulého týždňa pre CNBC uviedol, že spoločnosť diskutovala, ale „rýchlo odmietla“ myšlienku nákupu bitcoinu, avšak zvažuje, či bude akceptovať kryptomeny v rámci využívania platieb za svoje služby.

Tento vývoj smeroval pozornosť mnohých investorov do kryptomien a k presvedčeniu, že najnovší rast ceny je iný ako minulé zvýšenia hodnoty. Bitcoin na konci roku 2017 raketovo stúpol na takmer 20 000 dolárov, v nasledujúcom roku stratil viac ako 80% svojej hodnoty. Optimisti pre kryptomenu bitcoin tvrdia, že zatiaľ čo bublina v roku 2017 bola spôsobená špekuláciami bežných investorov, súčasný cyklus je poháňaný dopytom inštitucionálnych investorov.

Michael Saylor, generálny riaditeľ spoločnosti podnikového softvéru – MicroStrategy, poznamenal: “Myslím si, že bitcoin je v súčasnosti oveľa stabilnejšou triedou aktív ako pred tromi rokmi,” … „Kedysi v ňom dominovali obchodníci využívajúci pákový efekt … nachádzajúci sa na medzinárodných trhoch, najmä s veľkou pákou.“

Súvisiace: 
Tesla nakupuje Bitcoin za $1,5 miliardy – čo ďalej?
Tesla kúpila bitcoin. Bude na rade Apple?

MicroStrategy a spoločnosť finančných technológií (fintech) Jacka Dorseyho – Square sa v priebehu minulého roka dostali na titulné stránky po prijatí neobvyklej stratégie využívania firemných peňazí na nákup bitcoinov.

Saylor dodal: “Myslím si, že od marca 2020 ste videli, že inštitúcie začali prichádzať, a myslím si, že v roku 2021 uvidíte, že tento trend bude pokračovať,” … “Existuje nadšenie pre bitcoin ako prostriedok výmeny, … ale osobne si myslím, že presvedčivý prípad použitia je práve v jeho úlohe, ako uchovávateľa hodnoty.”

Od začiatku nákupu bitcoinu v auguste, spoločnosť MicroStrategy zaznamenala viac ako sedemnásobný nárast ceny akcií. Spoločnosť v utorok oznámila, že ponúkne konvertibilné dlhopisy v hodnote 600 miliónov dolárov na nákup ďalších bitcoinov. Špekulovalo sa, že MicroStrategy ponúkla plán nákupu bitcoinov spoločnosti Tesla, po výmene názorov medzi Saylorom a Elonom Muskom na Twitteri o uskutočňovaní „veľkých transakcií“ s kryptomenou.

Skeptici napriek tomu vidia bitcoin ako špekulatívne aktívum a obávajú sa, že môže ísť o jednu z najväčších trhových bublín v histórii. Ekonómovia ako Nouriel Roubini tvrdia, že bitcoiny a ďalšie kryptomeny nemajú skutočnú hodnotu. A nedávny prieskum analytikov z Deutsche Bank uviedol, že investori považujú bitcoin za najextrémnejšiu bublinu na finančných trhoch.

Graf: Cena bitcoinu sa za posledný rok zvýšila o približne 400% a vyšplhala sa ďaleko nad svoje predchádzajúce maximá okolo 20 000 dolárov za bitcoin

Cena-Bitcoinu-dnes-prvykrat-nad-50-000-dolarov-graf

Medzitým investičné fondy okolo digitálnych aktív, ako napríklad od spoločnosti Grayscale aj naďalej priťahujú hotovosť investorov, keď sa ľudia snažili zamerať na bitcoin a kryptomeny.

Za posledný týždeň „bitcoinové fondy“ zaznamenali prílev vo výške 367 miliónov dolárov, keďže trend oznámení od veľkých korporácií a fondov využívajúcich bitcoiny ako aktíva štátnej pokladnice a investície pokračuje,“ – vo svojej najnovšej správe o trhu napísal James Butterfill, investičný analytik spoločnosti CoinShares.

Dokonca celková trhová kapitalizácia bitcoinu – kolektívna hodnota všetkých existujúcich bitcoinov – je nebezpečne blízko k dosiahnutiu 1 bilióna dolárov. Podľa webu CoinGecko, určenej na sledovanie cien kryptomien momentálne dosahuje viac ako 930 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Fortune

Facebook komentár