Cena_Bitcoinu_z_maxim_v_strate_uz_viac_ako_80_percent

Bitcoinu má len 10 rokov, ale táto kryptomena už zaznamenala niekoľko medvedích (klesajúcich) trhov.

Najnovší, ktorý poukazuje na “krypto zimu”, sa po skončení víkendu zhoršil. Táto najväčšia kryptomena sveta sa prvýkrát za 14 mesiacov dostala pod 3 500 dolárov, avšak neskôr sa v pondelok podľa údajov spoločnosti CoinDesk vrátila na úroveň 3 900 dolárov. Tým pokles od minuloročného vrcholu dosahuje viac ako 81 percent.

Táto strata nie je pre Bitcoin najhoršou, ale najväčšia digitálna mena svete sa k tomuto stavu približuje.

Cena Bitcoinu a rok 2010

Aktuálna úroveň ceny virtuálnej meny Bitcoin je stále vysoko nad zlomkom ceny – penny, na ktorej sa prvýkrát začala obchodovať v roku 2010 – a následne sú tak jej počiatoční investori vo veľkom bohatšími.

Súvisiace: Bitcoin rozširuje prepad pod $ 3500, na najnižšiu cenu od septembra 2017

Do júna 2011 sa jej cena zvýšila na rekordnú hodnotu vo výške približne 30 dolárov. Ale v novembri bola cena kryptomeny späť pod úrovňou 2,50 dolára, čím sa zo spomínaných maxím dostala do straty v hodnote viac ako 92 percent.

V tom roku bol objem stále nízky a desiatky populárnych obchodovacích búrz ako Coinbase ešte vôbec neexistovali. V Tokiu založený burzový operátor pre Bitcoin – Mt. Gox v tom období spracovával približne 70 percent všetkých celosvetových transakcií virtuálnej meny.

Táto lokalita zažila svoju prvý z viacerých hackerských útokov v roku 2011 a jej prípadný pád sa zhodoval s tým, čo malo byť ďalším medvedím (klesajúcim) trhom v roku 2013.

2013 až do roku 2015

O dva roky neskôr sa s bitcoinom najviac obchodovalo na čoskoro zaniknutej burze Mt. Gox. Počas dvoch rokov, ktoré viedli až do roku 2015, Mt. Gox bola účinne zmrazenou cez americký bankový systému z dôvodu regulačných otázok. Zastavili obchodovanie, ukončili funkcionalitu svojich webových stránok a podali žiadosť o ochranu pred bankrotom.

Bitcoin, podľa údajov spoločnosti CoinDesk prvýkrát prekročila hranicu 1 000 dolárov v decembri 2013. O dva roky neskôr sa jej cena nachádzala späť pod 200 dolármi. Kryptomena tak medzi týmito dvoma rokmi zaznamenala stratu až vo výške 84%.

Graf: Vývoj ceny Bitcoinu od roku 2013 po súčasnosť
Cena_Bitcoinu_z_maxim_v_strate_uz_viac_ako_80_percent_graf

Rok 2018 a cena Bitcoinu

Ceny merané v amerických dolároch boli v rámci tohto roka oveľa významnejšie. Z celosvetovej trhovej kapitalizácie všetkých kryptomien sa z ich maxím vyparila hodnota zhruba 700 miliárd dolárov – podľa údajov z CoinMarketCap.com. Cena jedného Bitcoinu tak od decembra prepadla o viac ako 15 000 dolárov.

Cena Bitcoin v decembri 2017 dosiahla maximálnu hodnotu na úrovni takmer 20 000 dolárov. Generálny riaditeľ spoločnosti Coinbase v lete poznamenal, že na vrchole tohto rozmachu otvorila burza 50 000 nových účtov denne – prevažne pre retailových investorov. Najvyššia cena bola dosiahnutou pred dostupnosťou termínových kontraktov. Tieto produkty taktiež klesajú. V pondelok klesli na najnižšiu úroveň od spustenia.

Objemy obchodovania sú takisto drastické. Bitcoinov 24-hodinový objem bol na maximách v blízkosti hodnoty 49 miliárd dolárov a v pondelok sa nachádzal v poklese o 61 percent na úroveň 19 miliárd dolárov.

Dokonca aj niektorí optimisti (býci) očakávajú ešte väčšie krátkodobé krviprelievanie.

Súvisiace: 
Ceny kryptomien sa neustále znižujú. Kedy dosiahnu dno?
Kryptomeny od januárových maxím prišli o takmer $ 700 miliárd

Anthony Pompliano, ktorý je zakladateľom a partnerom v kryptomenovej investičnej spoločnosti Morgan Creek Digital Assets, z najvyššej hodnoty predpovedá 85-percentný pokles. To by znamenalo, že tento rok bude pokles druhým najhorším medvedím trhom pre Bitcoin, čo znamená cenu okolo 3 000 dolárov.

Pompliano v pondelok poznamenal: “Pravdepodobne by sme mali poklesnúť na ešte nižšie úrovne.”

Napriek tomu je Pompliano vo svojej dlhodobej predpovedi optimistom. Napriek poslednej volatilite sa v posledných dvoch rokoch nachádza v zisku viac ako 400%, čo v rovnakom časovom horizonte výrazne prekonalo 20 najziskovejších akciových spoločností amerického indexu S&P 500.

Pompliano nakoniec poznamenal: “Do roku 2017 boli všetci kupujúci maloobchodnými, cena však začína začína byť určovaná aj inštitucionálnymi investormi.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, CNBC

Facebook komentár