Cena Bitcoinu raketovo rastie.

Cena Bitcoinu raketovo rastie.

Cena bitcoinu už týždne flirtovala s hranicou 30 000 dolárov, v sobotu však nakoniec túto rekordnú úroveň prekonala. Hodnota virtuálnej meny je aktuálne vyššie ako 33 000 dolárov, čo predstavuje ďalšie historické maximum.

Hodnota kryptomeny Bitcoin sa počas roku 2020 strojnásobila a stabilne rástla, aj keď sa akciový trh v začiatkoch pandémie prudko prepadol. Investorov tak lákala, rovnako ako aj ďalšie kryptomeny, pretože americký dolár oslabil.

S predpokladom, že Federálny rezervný systém ponechá úrokové sadzby na nule ešte niekoľko rokov, virtuálna mena bitcoin si môže aj naďalej získavať nových fanúšikov.

K mainstreamovej obľube bitcoinu sa pridávajú ďalšie známe mená. Rick Rieder, hlavný investičný riaditeľ aktív s pevným výnosom v spoločnosti BlackRock, uviedol, že táto digitálna mena môže nahradiť zlato. Platobný gigant PayPal už Bitcoin vo veľkom prijal.

Nejde o prvý cenový výkyv bitcoinu. V roku 2017 zaznamenala rozsiahly rast a dosiahla vtedajšiu rekordnú hodnotu vo výške viac ako 20 000 dolárov. Jej cena však začiatkom roka 2019 prepadla nad úroveň 3 000 dolárov, pretože Čína pokračovala v zákrokoch voči kryptomenovým podnikom. V máji 2019 sa potom odrazila na 8 000 dolárov. V decembri vystúpila na hodnotu okolo 20 000 dolárov, avšak za posledný mesiac dosiahla ešte razantnejšie zisky.

Experti na bitcoiny zostávajú v otázka ohľadom tejto virtuálnej meny jednoznačne optimistickí.

Nicholas Pelecanos, vedúci obchodovania v kryptomene NEM, ktorý napriek tomu predpovedá, že bitcoin by do Valentína mohla stúpnuť na 50 000 dolárov, poznamenal: „Keď akékoľvek aktívum po dlhšiu dobu rýchlo stúpne v cene, som opatrný a vyzývam kohokoľvek, kto obchoduje s Bitcoinom, aby sa nenechal chytiť eufóriou,“ … „Verím, že sme iba na začiatku toho, čo bude rozsiahlym býčím trhom.“

Súvisiace:
Cena kryptomeny Bitcoiny rastie na rekordných $28 600
Tieto kryptomeny prudko stúpajú – viac ako bitcoin

Aj keď sa bitcoin stáva mainstreamom, mena je stále bežne používaná podvodníkmi, čo na ňu vrhá negatívne svetlo. V júli minulého roka hackeri prevzali účty na sociálnej sieti Twitter, ktoré patrili Elonovi Muskovi, Billovi Gatesovi a Barackovi Obamovi, v zjavnej snahe zarobiť si podvodmi okolo bitcoinu.

Kvôli decentralizovanej a takmer anonymnej podstate meny môže byť ťažké získať peniaze späť, keď o ne prídete podvodom, pretože neexistuje žiadny ústredný orgán – ako napríklad banka, ktorá by zasiahla. Decentralizácia urobila z tejto kryptomeny obľubu pre podvodníkov, aj keď je lákavá pre ľudí zo sektora technológií, ako aj investorov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár