Cena-kavy-uz-na-10-rocnych-maximach

Ceny kávy dosiahli 10-ročné maximum a analytici očakávajú, že napätie na trhu bude pokračovať až do roku 2023.

Kontrakty na kávu s decembrovým dodaním skončili pondelňajšiu obchodnú seansu na úrovni 2,34 dolárov za libru (0,45 kg). Vo štvrtok futures na kávu na burze New York Intercontinental Exchange dosiahli 2,46 dolárov, čo predstavuje najvyššiu cenu od roku 2011, keď sa komodita dostala nad 3 doláre za libru.

Medzitým bola referenčná cena Medzinárodnej asociácie kávy v piatok dosiahla cenu 2,07 dolárov za libru, čo je o 85 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Ole Hansen, šéf komoditnej stratégie v Saxo Bank, včera poznamenal, že za posledných 12 mesiacov „sa dala dohromady rozsiahla “búrka“ udalostí, ktorá viedla k rastu našu milovanej plodiny“.

Ďalej poznamenal: “Otázkou budúceho vývoja cien je, do akej miery je tento vývoj potenciálne dlhodobejší,” … „Myslím si, že sa musíme zamerať na to, čo sa tento rok odohráva v Brazílii, kde sme z dlhodobého hľadiska čelili nízkym teplotám, veľmi rýchlym mrazom, ktoré zasiahli niektoré oblasti pestovania, a čelili sme aj obdobiam sucha – čo spôsobilo, že úroda pre rok 2022 je tak v trochu neistom stave.“

Graf: 2011-2021 Ceny kávy
Cena-kavy-uz-na-10-rocnych-maximach-2011-2021

Hansen dodal, že tieto nepriaznivé udalosti ovplyvnia rast cien neskôr v tomto roku, ako aj v roku 2022 a potenciálne aj v roku 2023.

Ďalej poznamenal: “V roku 2011 sme zaznamenali nárast kávy na približne 3 doláre za libru, keď sme mali ďalšie obavy z Brazílie,” … „Toto sú skutočne tie fakty, ktoré podnecujú trh špekulovať, či dokážeme opäť dosiahnuť tieto úrovne, a myslím si, že s ohľadom na Brazíliu (a ak budú projekcie v nasledujúcich mesiacoch naďalej potvrdzovať spomalenie alebo zníženie produkcie), následne existuje riziko, že náš šálok kávy bude drahší, čo je veľmi reálne.“

Popri nepriaznivom počasí mali na trh s kávou značný vplyv globálne obmedzenia dodávok, pretože výrobcovia a pražiarne (spoločnosti, ktoré upravujú kávu na produkt, ktorý pijeme) sa často nachádzajú v rôznych krajinách. Neistota na trhu pramení aj z vyvážajúcich krajín, ako je Etiópia, ktorá je na pokraji občianskej vojny, a Vietnam, kde rastie počet prípadov Covid-19, ktoré by mohli zasiahnuť výrobu.

Hansen dodal: „Myslím si, že po zvážení čelíme situácií na trhu, ktorý po prvýkrát po rokoch začína vykazovať určitý druh nedostatku.“

Maximillian Copestake, ktorý je výkonným riaditeľom pre európsky predaj kávy v spoločnosti Marex, uviedol, že káva bola zapojená do „obrovských cenových pretekov, ktoré sú poháňané najmä premiestnením nákladu“.

Ďalej poznamenal: “Posledných 5 až 8 rokov sme mali dodávky sústredené do jedného alebo dvoch veľkých producentov kávy, jedným z nich je Brazília a jedným z nich Vietnam.”

Súvisiace: Zaplatili by ste daň z papierovej šálky na kávu?

„Ak dôjde k poškodeniu v jednej alebo dvoch z týchto krajín, trh sa zrazu zblázni, aby sa pokúsil povzbudiť ostatné krajiny k výrobe kávy. To je základný princíp a následnou čerešničkou na vrchole bolo skutočné prerušenia nákladnej dopravy.“

Copestake poznamenal, že trvá približne dva roky, kým produkcia kávy zareaguje na zmenu ceny.

Ďalej poznamenal: “Nemyslím si, že sme ešte v žiadnom prípade mimo problémov,” … „Keď sa však ceny navýšia, dodávatelia sa budú snažiť dostať na trh každé vrece kávy v sklade každého farmára, aby ju komercializovali, pretože ceny sú vynikajúce. Existuje teda stimul na pestovanie väčšieho množstva, ale aj na minimalizovanie zásob v mieste pôvodu a dovážanie týchto zásob na miesto určenia.“

Dodal, že pri pohľade do budúcnosti očakáva, že ceny zostanú vysoké a volatilné.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár