Cena kryptomeny Bitcoin na nových maximách.

Cena kryptomeny Bitcoin na nových maximách.

Ceny bitcoinu aj naďalej prudko rastie. Kryptomena v sobotu prekonala hodnotu 60 000 dolárov, čím dosiahla nové maximum, čo je len niekoľko týždňov po tom, ako dosiahla úroveň 50 000 dolárov.

Bitcoin sa v priebehu niekoľkých januárových dní dostal cez úrovne 30 000 a následne aj 40 000 dolárov. Bitcoiny, ktoré sú v obehu už prekročili hodnotu viac ako 1 bilióna dolárov.

Cena bitcoinu sa tento rok zatiaľ viac ako zdvojnásobila, čo predstavuje výnos až hodnote 107% oproti zatváracej cene z 31. decembra, ktorá predstavuje 28 987,60 dolárov. Investori sú nadšení z toho, že automobilka Tesla od Elona Muska vo februári uviedla, že v rámci svojej súvahy vlastní bitcoiny v hodnote 1,5 miliardy dolárov. Spoločnosť Tesla tiež uviedla, že sa posnaží umožniť spotrebiteľom nakupovať svoje automobily a SUV pomocou bitcoinu.

To vyvolalo špekulácie o tom, že ďalšie veľké spoločnosti môžu v krátkom čase pridať do svojich súvah bitcoin alebo iné kryptomeny, pretože bitcoin generuje výrazne vyšší výnos ako dlhopisy a hotovosť. Softvérová firma MicroStrategy taktiež vykonáva aktívny nákup bitcoinov.

Súvisiace: Tesla kúpila bitcoin. Bude na rade Apple?

Najväčšie finančné spoločnosti taktiež pomáhajú k optimizmu okolo virtuálnej meny Bitcoin. Platobní giganti Square a PayPal svojim používateľom umožňujú ich nákup a predaj. Nad rozšírením podnikanie okolo kryptomien uvažujú aj najväčšie spoločnosti na spracovanie kreditných kariet Visa a Mastercard.

BlackRock a Bank of New York Mellon začali taktiež rozširovať myšlienky ohľadom podnikania v oblasti bitcoinov.

Investori sa zameriavajú na oblasť virtuálnej meny bitcoin kvôli domnienke, že by to mohol byť vhodný zabezpečovací prostriedok proti inflácii a slabšej hodnote amerického dolára, ak výnosy z dlhopisov budú aj naďalej stúpať.

Optimisti ohľadom Bitcoinu uvádzajú, že kryptomena je ako „digitálne zlato“ a mohla by dokonca nahradiť žltý kov ako náhrada voľby u investorov. Za týmto účelom tak virtuálna mena Bitcoin v roku 2021 prudko vzrástla, zatiaľ čo zlato kleslo.

Aktuálne, keď prezident USA – Joe Biden podpísal stimulačný balík 1,9 bilióna dolárov, sa obavy z inflácie vrátili. Existujú obavy, či je potrebný tak rozsiahly objem finančných prostriedkov.

Niektorí sa obávajú, že stimuly môže spôsobiť prehriatie ekonomiky a viesť k oveľa vyššej inflácii. Koniec koncov, v súčasnosti existuje omnoho viac vakcín proti ochoreniu Covid-19 a viac ľudí sa vracia do práce, čo by malo podporiť ekonomiku – ale aj cenu bitcoinov.

Bitcoin ťažil z uznania investorov, že kryptomena je vzácnejšia ako zlato alebo iné drahé kovy.

Je to preto, že v zdrojovom kóde tejto kryptomeny je k dispozícii ťažba len 21 miliónov bitcoinov – proces využívania počítačov alebo serverov na riešenie zložitých matematických problémov pre generovanie bitcoinov. V obehu je zhruba 18,6 milióna bitcoinov.

Súvisiace:
Tesla už mohla v ziskoch z bitcoinu zarobiť viac ako z elektromobilov
Akcie tejto bitcoinovej banky za takmer rok vyskočili takmer o 1 300%

Bitcoin nie je jediná kryptomena, ktorá získala podporu. Menšie digitálne meny ako ethereum, litecoin a stellar v roku 2021 prudko vzrástli.

Optimizmus v oblasti kryptomien posilnil akcie verejne obchodovaných spoločností z ťažby kryptomien, ako sú Riot Blockchain, Marathon Patent Group a Hive.

A kryptomenová burza Coinbase, ktorá požiadala o kótovanie svojich akcií koncom tohto roka, je jedným z netrpezlivo očakávaných debutov na trhu cenných papierov v roku 2021.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár