Pandémia COVID-19 spôsobila, že ceny ropy v USA klesli na najnižšiu úroveň od roku 1999, keďže dopyt vyparil a je vidno naopak rozsiahly objem zásob.

Cena West Texas Intermediate, hlavnej referenčnej hodnoty americkej ropy, sa pri otvorení európskych trhov v pondelok nachádzala v prepade o 18% na takmer 14,99 dolárov za barel. V ázijskom obchodovaní bola cena ešte nižšie, len na hodnote 14,49 dolárov za barel. Straty sa prehĺbili očakávaným uplynutím májového futures kontraktu, ktorá sa by mal podľa očakávaní nastať zajtra.

Súvisiace: Cena ropy prepadla pod 19 dolárov a je na 18-ročnom minime

Členovia OPEC, čeliaci rozsiahlym objemom ropy, ktorá upcháva skladovacie zariadenia, súhlasili, že začiatkom tohto mesiaca znížia globálnu produkciu o 10%, čo je najväčší pokles produkcie, aký bol kedy dohodnutý. V roku 1999 ceny klesli pod 16 dolárov za barel, najmä v dôsledku zvýšenia produkcie v Iraku, v rovnakom čase ako ázijská finančná kríza, keď dopyt zostal naozaj nízky. Napriek tomu sa ceny krátko nato rýchlo zotavili a do septembra 2000 vzrástli na 35 dolárov za barel.

Stephen Innes, vedúci analytik pre globálne trhy v spoločnosti AxiCorp v poznámke ku klientom napísal: „Netrvalo dlho, kým si trh uvedomil, že dohoda zoskupenia OPEC+ nebude vo svojej súčasnej podobe stačiť na vyváženie trhov s ropou.“

Cena_ropy_v_USA_klesa_na_najnizsiu_uroven_od_roku_1999_top_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Statista, MarketWatch

Facebook komentár