Cena zlata v piatok klesla na najnižšiu úroveň od roku 2010 – pod 1200 amerických dolárov, čo je úroveň, ktorá stojí veľa baníkov výroba jednej unce zlata. Analytici poznamenali, že banícke ťažobné spoločnosti budú mať “vážne” problémy, ak ceny zostanú na týchto úrovniach.

Andrew Su, generálny riaditeľ maklérskej spoločnosti Compass Global Markets povedal, že priemerné náklady na výrobu zlata v Austrálii – domov pre niektorých z najväčších svetových zlatokopov – skočili z 500 dolárov za uncu v roku 2007 na viac ako 1000 dolárov za uncu v tomto roku.

“Čomu verím je, že oficiálne náklady, teda náklady v skutočnosti, sú výrazne vyššie ako 1000 dolárov. Takže sme mali pomerne blízko úrovne, kde bane zlata v Austrálii povedia veľké NIE,” poznamenal Andrew Su taktiež dodal: “Niektoré firmy skutočne skrachovali, a taktiež veľké banícke spoločnosti, ako Newcrest, Barrick a Silver Lake Research vykonávajú výrazné znižovanie počtu pracovných miest.”

Su dodáva, že fixné náklady, ako je plat zamestnancov pomerne skutočne výrazne rastie, zatiaľ čo ceny zlata klesli, čo dáva väčší tlak na operácie baníkov.

Podľa odborníkov, celkové výrobne náklady sa v závislosti na rozsahu banskej činnosti pohybujú v rozmedzí 1 000 až 1 200 dolárov za uncu.

Su taktiež povedal “Má to samozrejme oveľa väčší vplyv na celý tento sektor spoločností zlata,” … “Je niekoľko spoločností, ktorých náklady sú vysoko nad úrovňou 1000 dolárov a budú sa pod veľkým tlakom.”

Debakel cien zlata od apríla sa v minulom týždni zväčšil, keď tento drahý kov dosiahol ich najhorší štvrťrok najmenej od roku 1968, z dôvodu prebiehajúcich obáv zo zníženia objemu kvantitatívneho uvoľňovania od amerického Federálneho rezervného systému. V piatok na začiatku ázijského obchodovania cena zlata klesla na trojročné minimum 1 180,48 dolárov za uncu a bola po takmer 14 percentnom poklese, alebo od začiatku predminulého týždňa bola o 200 dolárov nižšia.

Baníci, medzitým boli pocit tepla. Akcie v Sydney obchodovanej spoločnosti Newcrest Mining – svetovo tretí najväčší producent zlata v piatok klesol o dve percentá v rannom obchodovaní, po viac ako 52 percentnom prepade od apríla. V New York obchodované akcie kanadskej firmy Barrick Gold  – najväčšia svetová ťažobná spoločnosť zlata taktiež od apríla roka 2013 prepadli o takmer 50 percent.

Problémy ziskovosti

Ric Spooner, hlavný analytik spoločnosti CMC Markets uviedol, že pokles cien zlata pod 1 200 dolárov za uncu je určite úrovňou, kde baníci, najmä tí menší, budú čeliť problémom ziskovosti.

Spooner povedal: “Niektorí baníci sa môžu držať mimo – v závislosti na ich situácií ich cash flowu – niektorá časť ich výroby a zásob bude na chvíľu pozastavená, len preto, aby videli, čo sa stane,” … “Aktuálne sme na území, kedy začíname vidieť veľa znižovania produkcie od mnohých menších baníkov.”

Sentiment podporuje začiatok zatvárania niektorých drahších baní, menšieho míňania na skúmanie a celkového znižovania investícií.

Menší austrálsky baníci, ktorí v uplynulom roku ukončili ich činnosti sú: Central Norseman Gold and Navigator Resources, podľa správ miestnych médií.

Avšak pokles cien zlata pod úroveň 1 000 dolárov za uncu je podľa Sua nepravdepodobný, lebo by to znamenalo, že väčšina baní v Austrálii by sa stalo nerentabilnými.

“Ceny na túto úroveň môžu klesnúť na veľmi krátku dobu, ale myslím, že ekonomika na, ktorej je celé toto odvetvie postavené – zlyhá v prípade, ak ceny zlata budú aj naďalej klesať” – povedal Su.

Ceny zlata by sa mali začať stabilizovávať, akonáhle tam bude vidno významné zníženie dodávok, ako baníci znížia ich produkcie, dodal Su.

Su taktiež poznamenal: “Tento pokles ceny zlata nie je skutočne na základe ponuky a dopytu – Je založený na očakávaní, čo vykoná Federálny rezervný systém,” … “Myslím, že niekde ceny zlata jednoducho začnú stúpať, pretože výroba bude výrazne znižovať ponuku.”

Zdroj: 

Facebook komentár