Je nespochybniteľnou pravdou, že falšovatelia Keynesiana s ich “Kamikaze” menovou a fiškálnou politikou prezali kontrolu na rozvinutým svetom. Politici a centrálne banky v US a Európe sa rozhodli pevne stmeliť svoje miesto v závislosti na dlhu, inflácii a umelo vytvoriť nízke úrokové sadzby. Ale Japonsko vyskočilo na špicu tých krajín, ktoré veria, že prosperitu nemožno dosiahnuť zvyšovaním vládneho dlhu a pripisovaním počtu núl, spôsobených tlačením od centrálnych bánk.

Shinzo Abe a Liberálna demokratická strana vstúpila k moci v polovici decembra so sľubom, že zvýšia infláciu a zničia hodnotu jenu. Nový premiér sa snaží uzurpovať nezávislosť Japonskej skupiny (BOJ), aby mohol diktovať centrálnej banke poskytnutie inflačného cieľa vo výške najmenej 2% a tiež ich donútiť k rozšíreniu vládneho programu nákupu dlhopisov. Dôvod pre toto je jasný, japonský dlh sa nafúkol na viac ako 12 biliónov dolárov a teraz stúpol na 237% ich HDP.

Takže, čo môžu vláda a centrálne banky robiť? Odpoveď je samozrejme v uzákonení  ďalšieho fiškálneho stimulačného balíka, ktorý bude razený Centrálnou bankou. Japonská centrálna banka už kúpila podnikové a vládne dlhopisy v hodnote triliónov jenov. 20. decembra sa zišla rada a rozhodla zvýšiť tento program po tretí krát za štyri mesiace. Ďalších 10 triliónov jenov prinesie speňaženie dlhu BOJ-u(Centrálnej Banke Japonska) vyčísleného na 101 biliónov jenov! Samozrejme na ,,pomoc“ tlačeniu vecí pozdĺž výdavkovej strany, vláda vytvorila ďalší stimulačný program v hodnote 10 biliónov jenov.

Vládne predpoklady ekonomických problémov prúdia z trvalých cien a príliš silného obeživa. Z toho dôvodu toto totálne úsilie v plnom prúde rúca menu a zvyšuje infláciu. Bola by to skvelá správa pre japonskú ekonomiku, ak by to všetko už nebolo vyskúšané v minulosti s preukázaním biedneho zlyhania. V skutočnosti, v posledných dvanástich mesiacoch japonský jen stratil 11% svojej hodnoty a je na najnižšej úrovni voči doláru od augusta roku 2010. Ale vôbec to nepomohlo podporiť export alebo výrobu. Priemyselná produkcia klesla o 1,7% v novembri, čo bol najhorší údaj od zemetrasenia v marci 2011. Je to preto, že domáce ceny sa zvýšia v primeranej hodnote s poklesom meny. Preto v dôsledku poklesu hodnoty jenu nebol žiadny osoh z výroby a vývozu.

Japonsko prijalo mantru Keynesiánov, “ekonomika trpí nedostatkom dopytu a vláda môže a musí nahradiť súkromný sektor.” Avšak problém je, že dopyt musí byť založený na predchádzajúcej produkcii tovarov a služieb, ktorý umožňuje individuálnu, právnickú či vládnu schopnosť používať svoju produkciu pre domácu spotrebu. To nemôže byť vopred generované umelým tlačením peňazí. Ak by skutočný rast a prosperita mohli pochádzať z vládou vyvolaného dopytu, Kuba je globálny ekonomický gigant.

Keď sa vláda neustále snaží vytvoriť dopyt šírením peňazí, ktoré sú tlačené centrálnou bankou, všetko, čo dostanete, je klesajúca mena, váhavé HDP, rastúce zadlženie a inflácia – nakoniec tiež rastúce úrokové sadzby. Japonsko ilustruje tento bod dokonale. Naozaj, výnosy štátnych dlhopisov Japonska v poslednom mesiaci prudko vzrástli v reakcii na milostný pomer pána Abeho s infláciou. To by mohlo v krátkej dobe viesť ku katastrofe z dôvodu stúpajúcich platieb dlhovej služby krajiny.

Ako už bolo povedané, jedným z dôsledkov zničenia svojej meny je, aby tie veci nacenené v jenoch stúpali na cene. To platí aj pre akcie. Nikkei Dow ukončoval rok s 23% a jeho zvyšovanie v roku 2013 zatiaľ pokračuje. Je to skvelé pre tých, ktorí majú to šťastie vlastniť tvrdý majetok, ale zhubné pre tých zo ​​strednej triedy, ktorá musí utratiť väčšiu časť svojich príjmov na potraviny a energie. Výsledkom je slabnúca stredná trieda a ekonomika, ktorá je sužovaná nepoddajným dlhom a nestabilnou menou.

Chyba Japonska povolením zlyhajúcich skrachovaných inštitúcií na obnovu cien aktív, vyrovnanie ich rozpočtu a spevnenie cien jenu, pomohla otočiť svoje stratené desaťročie do strateného štvrť storočia. A je teraz vyryté do kameňa, že v blízkej budúcnosti bude celý národ čeliť menovej kríze a kríze na dlhopisovom trhu.

Preložil: Peter Makyš

Zdroj: Euro Pacific Capital

Facebook komentár