Centrálna Banka Španielska dnes poznamenala, že ak severovýchodný región Katalánska vyhlási nezávislosť, automaticky sa dostane z Európskej únie a Eurozóny.

Guvernér Centrálnej Bnaky Španielska, Luis María Linde ďalej poznamenal: “Odtrhnutie pre ekonomicky výkonné Katalánsko to bude taktiež znamenať zatvorenie dverí k financovaniu od Európskej centrálnej banky.

Voliči v Katalánsku si v nedeľu zvolia regionálnych zákonodarcov a vedúce strany v prieskumoch uviedli, že sa budú do 18 mesiacov usilovať o nezávislosť, teda v prípade, že v parlamente získajú väčšinu. Väčšina prieskumov verejnej mienky predpovedá, že sa im to ale podarí.

Secesionistický predstavitelia trvajú na tom, že chcú hľadať spôsoby, ako by mohli v nezávislom Katalánsku aj naďalej používať euro a obvinili Lindeho, že sa snaží vydesiť voličov.

Súvisiace:
Španielska princezná Cristina obvinená proti daňovým podvodom a praniu špinavých peňazí
Britskí a ázijskí investori kúpili “miliardové” letisko v Španielsku za 10 000 dolárov

Artur Mas, ktorý je regionálnym prezidentom Katalánska uviedol, že vyhlásenie Lindeho nebolo informatívnym a je “čistým jedom s cieľom vyvolania strachu u ľudí.”

Španielski úradníci, vrátane predsedu vlády Mariana Rajoya opakovane vylúčili akúkoľvek možnosť toho, že by sa tento región mohol stať nezávislým a označil to za protiústavné.

Katalánsko, ktorého hlavným mestom je Barcelona, ​​predstavuje zhruba 18 percent ekonomického výkonu Španielsku.

Zdroj: BBC

Facebook komentár