Ceny-automobilov-by-mali-nadalej-rast-aj-v-roku-2022

Rastúce ceny nových aj ojazdených automobilov nevykazujú žiadne známky spomalenia a odborníci tvrdia, že vyššie ako priemerné náklady budú pokračovať aj v roku 2022.

Náklady na automobily v posledných mesiacoch celosvetovo stúpli v reakcii na zvýšený dopyt a obmedzenia zásob, ktoré ešte zhoršila znížená ponuka čipov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou výroby automobilov. Nedostatok pracovnej sily taktiež ovplyvnil rýchlosť, akou môžu výrobcovia automobilov vyrábať vozidlá, čo náklady aj ďalej zvyšuje.

Tyson Jominy, vedúci údajov a analytiky pre spoločnosť JD Power, pre agentúru CNBC povedal, že odhadom 89 % kupujúcich automobilov platí cenu vyššiu, ako je bežná cena a poznamenal, že spotrebitelia by po zvyšku roka mali očakávať vyššie ceny.

S rastúcim dopytom po automobiloch mnohí predajcovia automobilov taktiež znížili tradičné predaje alebo obchody, čo prispelo k zvýšeniu nákladov. Podľa údajov online databázy pre automobilový inventár a informácie – Edmunds, priemerná predajná cena nového automobilu je na úrovni 45 872 dolárov, čo je viac ako priemerná maloobchodná cena odporúčaná výrobcom na hodnote 45 209 dolárov.

Prezident Joe Biden v nedávnom prejave týkajúcom sa správy o stave pracovných miestach z decembra 2021 uviedol, že jeho administratíva pracuje na zmiernení prekážok, aby sa znížili ceny automobilov, pričom úsilie sa sústredí na budovanie lepšej infraštruktúry tovární a stimuláciu domácej výroby.

Biden poznamenal: “Nie som ekonóm, ale robím to už dlho,” … “Ale tu je spôsob, ako sa na to pozrieť. Ak sú ceny automobilov práve teraz príliš vysoké, existujú dve riešenia: Zvýšite ponuku automobilov tým, že ich vyrobíte viac, alebo znížite dopyt po autách tým, že Američania budú chudobnejší. To je voľba.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár