Ceny_klesaju_alarmujucou_rychlostou

Ceny v USA klesajú, keďže krajina čelí rozsiahlemu počtu prípadov koronavírusu a ľudia míňajú stále menej.

Úrad pre štatistiku práce v utorok informoval, že americké spotrebiteľské ceny v mesiaci apríl klesli druhým mesiacom za sebou. Sezónne očistené ceny v apríli poklesli o 0,8%, čo predstavuje najväčší pokles od decembra 2008.

To je alarmujúci pokles, ktorý predovšetkým nastáva z dôvodu klesajúcich cien benzínu a energií. S výnimkou volatilných potravín a energií však ceny stále aj tak poklesli o 0,4%. To predstavuje najväčší mesačný pokles v tzv. Indexe základných spotrebiteľských cien, odkedy tento úrad začal sledovať tieto údaje (v roku 1957).

Klesajúce ceny by mohli znieť ako pozitívny faktor, ale ekonómovia súhlasia s tým, že deflácia – opak inflácie – by bola veľmi negatívna.

Súvisiace: Zotavenie hospodárstva USA z koronavírusu pravdepodobne zdĺhavé a bolestivé

Keď ceny klesnú, pretože ľudia nerealizujú nákupy, výrobcovia si niekedy nemôžu účtovať dosť na to, aby vyrobili produkt, ktorý sa snažia predať. To znamená, že tieto výrobky prestanú vyrábať a vykonajú prepustenie zamestnancov. To môže vytvoriť začarovaný kruh, v ktorom dopyt bude ďalej klesať, keďže stále viac ľudí bude prichádzať o prácu.

Deflácia však ešte nenastala – ceny sa za posledných 12 mesiacov zvýšili o 0,3%. Ak však nariadenia typu „zostať doma“ budú aj naďalej trvať, budú ťahať hospodárstvo do masívneho poklesu a nižšie ceny by škody mohli prehĺbiť.

Ropa čelí ohromujúcemu poklesu

Pokles cien energií bol spôsobený krízou dopytu na trhu s ropou, ktorá bola spojená s nevhodným časom na veľkú cenovú vojnu medzi Saudskou Arábiou a Ruskom.

Trh s ropou zápasí s vytrácajúcim sa dopytom, pretože ľudia rušia svoje cestovné plány, pracujú z domu alebo prichádzajú o prácu. Napriek tomu ropné spoločnosti aj naďalej produkujú ropu, zatiaľ čo obmedzená skladovacia kapacita pre ropné barely v priebehu minulý mesiac stiahla cenu za ropné futures do záporného územia.

Američania pocítili účinok už aj na čerpacích staniciach, keď index cien benzínu BLS v apríli klesol o 20,6%. Celkový index energetických surovín klesol o 10,1%.

Klesajú aj ceny oblečenia, automobilov a letenky

Aj keď znižujúce ceny energií v poslednom mesiaci tvorili väčšinu klesajúcich cien, nebola to jediná oblasť, kde ceny klesli.

Ceny odevov, poistenia motorových vozidiel, cestovného v rámci leteckých spoločností a ubytovania mimo domácností pomohli znížiť celkový index, keďže dopyt po tomto tovare a službách zanikol.

Keďže väčšina USA aj naďalej podlieha určitým obmedzeniam z dôvodu blokovania, klesli aj objemy výdavkov na dovolenku a veľa ďalších položiek. Ekonómovia sa obávajú, že sa tento druh výdavkov sa nebude vedieť rýchlo zotaviť, pretože spotrebiteľ zostane opatrný aj po zrušení obmedzení.

Ceny potravín a nájomného stúpajú

Medzitým ceny potravín stúpali vyššie, pričom kategória potravín v domácnosti zaznamenala najväčší nárast od februára 1974, kedy vzrástli o 2,6%.

Index cien vajec sa vyšplhal o viac ako 16% – najväčší nárast dosiahnutý spomedzi akejkoľvek potraviny.

Mierne vzrástlo aj nájomné a náklady na lekársku starostlivosť.

Ekonómovia očakávali, že kríza koronavírusov bude mať do veľkej miery deflačný účinok. Dôkazom toho sú aprílové údaje. To predstavuje negatívnu správu pre tvorcov politiky vo Federálnom rezervnom systéme, ktorí majú za cieľ udržiavať infláciu na úrovni približne 2% – čo je všeobecne považované za ideálnu rovnováhu pre americké hospodárstvo.

Súvisiace: Dáta máme … je treba zastaviť paniku a ukončiť kompletnú izoláciu

Sal Guatieri, ktorý je hlavný ekonóm BMO uviedol: „Aj keď sa hospodárstvo opäť začne otvárať, jadrová inflácia bude pravdepodobne v budúcom roku klesať pod 1%, a to aj napriek vysokej nezamestnanosti a nízkym cenám komodít.“

Fed uvoľnil obrovský stimulačný balík menovej politiky s cieľom stabilizovať trhy a pomôcť ekonomike v dôsledku tejto krízy.

Očakáva sa, že takáto menová akcia povedie k zvýšeniu inflácie. Americký ekonóm Gregory Daco z Oxford Economics, však uviedol, že vzhľadom na smerovanie cien, „nárast inflácie je najzanedbateľnejším prvkom našich starostí“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár