Ceny_kryptomien_sa_neustale_znizuju_Kedy_dosiahnu_dno

Nedávny pokles na akciovom trhu je nič v porovnaní s tým, čo sa deje na trhu s kryptomenami. Ceny Bitcoinu za posledný týždeň odpísali viac ako 15% a v tomto roku sa nachádza v takmer 70% strate.

Cena virtuálnej meny Bitcoin v decembri 2017 dosiahla vrchol nad hodnotu 19 000 dolárov. V súčasnosti sa obchoduje okolo 4 600 dolárov.

Akcie spoločností, ktoré majú väzby na kryptomenový trh, v poslednej dobe taktiež čelia výraznému prepadu, vrátane výrobcu čipov Nvidia a AMD, ktorých grafické karty sa používajú pre ťažbu Bitcoinu a iných virtuálnych mien. On-line predajca, ktorý sa zameral na investície do sektoru technológie blockchain – Overstock a firma digitálnych platieb – Square sa taktiež nachádzajú v ostrých stratách. Každá z nich sa pohybuje v strate 15% a 35%.

Súvisiace: Priemerný investor v Bitcoine a krytomenách je mladý a bohatý

Následne sa tak zdá byť bezpečné povedať, že bublina okolo bitcoinu a iných kryptomien praskla. Mali by investori začať zameriavať svoju pozornosť späť na bitcoin a ďalšie aktíva súvisiace s kryptomenami?

Možno. Niektorí býci (optimisti) nedávnu volatilitu vítajú. Možno to vystrašilo niektorých emocionálnych investorov, ktorí sa ponáhľali z trhu, čo znamená, že dlhodobí hráči si môžu dovoliť kúpiť virtuálnu menu bitcoin za atraktívnejšiu cenu.

Nigel Green, ktorý je generálnym riaditeľom finančnej poradenskej firmy deVere Group poznamenal: “Skvelí investori chápu, že digitálne meny sú budúcnosťou finančného sveta a ako takí budú využívať nižšie ceny s cieľom vybudovať svoje portfóliá a podporovať svoje pozície.”

Graf: Cena krytpomeny Bitcoin za posledný rok
Ceny_kryptomien_sa_neustale_znizuju_Kedy_dosiahnu_dno_graf

Green porovnal súčasnú situáciu trhu s tým, čo sa stalo s technologickou bublinou a vývojom na konci 90. rokov. Mnoho internetových akcií sa zrútilo a spálilo, ale firma Amazon je pozitívnym dôkazom toho, že internetové podnikanie sa ukázalo ako legitímne podnikanie a nie len ako niečo nereálne.

Green ďalej poznamenal: “Tradičný finančníci vnímajú kryptomeny tak, ako tradičné obchody vnímali on-line maloobchodníkov,” … “Skeptici virtuálnych mien používajú túto aktuálnu vlnu volatility na to, aby poukázali na správnosť svojej kritiky voči digitálnym menám,” … “Či už sa jedná o Bitcoin, alebo ktorúkoľvek súčasnú generáciu kryptomincí, kryptomeny tu zostávajú.”

SEC pochybné ICO pozorne sleduje

Taktiež existuje technickejší, alebo iný dôvod, prečo cena bitcoinu klesá.

V uplynulom roku bitcoin prešiel procesom rozdelenia, známom ako fork (nevratné rozdvojenie na dve nekompatibilné kryptomeny). Prvý fork vytvoril bitcoin cash a bitcoin cash sa nedávno rozdelil na ďalšie dve kryptomeny. Pre priemerného investora to v podstate znamená len väčšiu volatilitu.

Existujú však ďalšie možné potenciálne problémy bitcoin a iných kryptomien, ako litecoin, ripple a stellar. Ich ceny v poslednej dobe taktiež prepadli.

Súčasťou problému je aj zmýšľanie v oblasti bublín. Všetci krátkodobí investori sa cez tieto virtuálne meny pokúšali rýchlo zbohatnúť, ako aj cez počiatočné ponuky mincí alebo ICO. Ide o cenné papiere kryté krypto-aktívami.

Ale sú neuveriteľne riskantné. A Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) vykonáva veľmi prísne posudzovanie ICO, ktoré nevedia prejsť cez tohto regulátora.

Len minulý týždeň SEC uložila pokutu dvom spoločnostiam v hodnote 250 000 dolárov za to, že nedodržali zákony o registrácii cenných papierov. Jedna z firiem, spoločnosť Paragon, podnikajúca v oblasti legálnej marihuany – dokazuje, že v jednej spoločnosti je možné kombinovať dve investičné mánie.

Naeem Aslam, ktorý je hlavným analytikom trhu v Think Markets UK poznamenal: “SEC pripomenula krypto svetu, že má konečné slovo nad všetkým, čo sa môže vnímať ako cenný papier,” … “Je vidno obavy, že SEC tu neskončí a môže podniknúť podobné kroky proti niekoľkým ďalším spoločnostiam, ktoré sa vydali podobnú cestu.

Regulačné otázky môžu byť len špičkou ľadovca. Anthony Pompliano, ktorý je partnerom investičnej spoločnosti do oblasti krypto aktív – Morgan Creek Digital, v nedávnom blogu napísal, že niektoré hedžové fondy so zameraním na virtuálne meny môžu byť nútené ukončiť svoju aktivitu z dôvodu dramatickému poklesu cien.

Tvrdil, že mnohé firmy nebudú schopné získať viac kapitálu a nebudú schopné prežiť.

Pompliano ďalej napísal: “Súčasný medvedí (klesajúci) trh sa veľmi rýchlo stane horším, a to ako pre kryptomeny, tak aj pre projekty okolo ICO. Bolesť v budúcnosti je niečo, čo mnohí z týchto podnikateľov a manažérov fondov nikdy nemuseli riešiť.”

Súvisiace: Priemerný investor v Bitcoine a krytomenách je mladý a bohatý

Ale na konci tunelu vidí svetlo. Pompliano je presvedčený, že súčasný prepad bol potrebným.

Zbaví trh slabých investorov a zostanú v ňom iba pravý kryptopodporovatelia – na rozdiel od obchodníkov – ktorí vyťažia z pokračujúceho celkového rastu vo svete krytomien.

Pompliano nakoniec poznamenal: “Predtým než sa situácia zhorší, veci sa ešte zhoršia, ale to je v poriadku, pamätajte, že trhy sa zbavujú nepripravených, kde sa skutoční podnikatelia môžu zamerať na budovanie udržateľnej hodnoty.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár