Nezdá sa, že by super bohatí strácali chuť vlastniť nejakú tú luxusnú nehnuteľnosť, pokiaľ sa jedná o New York.

Predaj bytov ponúkaných za 10 miliónov amerických dolárov alebo viac v treťom štvrťroku vzrástli o 75 percent (podľa spoločnosti Brown Harris Stevens). Tento nárast dopytu po luxusných nehnuteľnostiach oproti tretiemu štvrťroku 2012 posunul priemernú predajnú cenu o 8 percent  vyššie na 1,45 miliónov dolárov.

Priemerná predajná cena nehnuteľností bola menej ovplyvnená rozmachom v jej hornej časti, keďže vzrástla o skromnejšie 3 percentá na 870 000 dolárov. Ale priemerná cena je aj tak aktuálne najvyššia za posledné štyri roky.

( Súvisiace: Ako zbohatnúť po rusky – najbohatší miliardári Ruska )

Všeobecnejšie povedané, zásoby nehnuteľností sa na Manhattane začínajú zvyšovať, čo vedie k spomaleniu rastu cien. Ale Brown Harris uviedla, že priemerná predajná doba je v súčasnosti iba 77. dní, čo je oproti minulému roku pokles o 29 percent.

Hall F. Willkie, vedúci obytných nehnuteľností u firmy Brown Harris Stevens povedal: “Nedostatok zostáva dôležitou otázkou,” … “Keď apartmány sú riadne a oprávnene ocenené, predávajú sa rýchlo.”

Najväčší nárast bol u najväčších bytov. Priemerná cena za byty s tromi spálňami a viac v štvrťroku vyskočila o 26 percent na 3,8 milióna dolárov.

V tomto štvrťroku sa udialo niekoľko veľkých predajov. Mezonetový byt v Gramercy Park South bol predaný za 42 miliónov dolárov, čo bola jeho plne požadovaná cena. Kupujúcim bol Leslie Alexander, miliardár a majiteľ Houston Rockets.

( Súvisiace: Rusov začína lákať 4. najdrahšie miesto na svete ku kúpe nehnuteľností )

Apartmán budovy na 640 Park Avenue sa predal za 23 miliónov dolárov a strešný byt o veľkosti 4489-stôp v Trump International Hotel and Tower bol predný za 21,85 miliónov dolárov.

Zdroj: LATImes

Facebook komentár