CES_2019_Priatelske_roboty_ozdobne_vozy_a_vela_umelej_inteligencie

Roboty, ktoré podporujú spoločnosť, rýchlejší internet na telefónoch, všetko ovládané hlasom a zábavné vozidlá nahradzujúca bežné autá. To sú len niektoré z technológií, ktoré prichádzajú do CES 2019 – obrovskej výstavy spotrebnej elektroniky, ktorá sa každý rok koná v priebehu jedného januárového týždňa v Las Vegas.

Plocha výstavy sa technicky otvára až od utorka, ale oznámenia začnú prichádzať už v nedeľu večer z rôznych podujatí a tlačových konferencií. Je treba očakávať kombináciu produktov od najdôležitejších technologických spoločností a malých začínajúcich podnikov, ako aj od praktických televízorov až po nezvyčajné, ako napríklad samoriadiace obchody so zeleninou.

V roku 2019 na výstave predstaví svoje najlepšie technológiu až 4,4 tisíc firiem. Tu sú niektoré trendy, ktoré očakávame.

Rozvoj umelej inteligencie

Šesťdesiat spoločností sa bude v priebehu tohto roka prezentovať v sekcii umelej inteligencie (AI), ale táto technológia sa bude objavovať v produktoch takmer každej kategórie.

Gary Shapiro, ktorý je prezidentom Asociácie spotrebiteľských technológií, poznamenal: “Umelá inteligencia (AI) je hviezdou výstavy a určite bude súčasťou aj iných technológií.”

AI je to, čo poskytujú hlasoví asistenti ako Alexa a používa sa v starých a nových technológiách vrámci celého priemyslu, dokonca aj v maloobchode. Televízne spoločnosti sa budú snažiť používať umelé inteligenciu (AI) na zlepšenie kvality obrazu, zatiaľ čo samoriadiacich automobilov závisí od toho, aby svoje výrobky zabezpečili a zefektívnili.

Súvisiace: Čo podnikatelia potrebujú vedieť o technológii rozpoznávania tváre

Televízory sa zväčšujú a omnoho viac komunikujú

Najdôležitejší technologickí hráči z oblasti televízorov na podujatí CES budú mať na starosti najväčšie oznámenia pre svoje vlastné “orchestrálne“ tlačové podujatia. Takže veľké spoločnosti ako Samsung, Hisense a Panasonic sa radi v Las Vegas predstavujú so svojimi veľkými novinkami. V tomto roku ponúknu obrovské 80-palcové zariadenia, lepšiu kvalitu obrazu pri obrazoviek s vysokým dynamickým rozlíšením (HDR) a MicroLED podsvietením. Niektoré z nich dokonca prídu s príkladom televízorov v štýle 8K (aj keď si na nich zákazníci budú musieť počkať). Od výrobcov televízie sa očakáva, že pridajú k svojim produktom viac hlasových asistentov, ale v tomto prípade si pravdepodobne vyberú existujúce možnosti, akou je napríklad Alexa alebo Asistent Google, než aby prišli s vlastnými, ktoré by museli vytvárať odznova.

5G bude sa bude približovať k realite

Priemysel v oblasti bezdrôtových technológií už niekoľko rokov spomína technológiu 5 G. Technológia mobilnej siete, ktorá by podľa očakávaní mala priniesť rýchlejšie internetové rýchlosti vo všetkom od telefónov až po samoriadiace automobily, sa neskôr v roku 2019 konečne spustí v USA a celoštátne je termín naplánovaný na rok 2020. Na CES, spoločnosti z oblasti čipov a bezdrôtových technológií budú zdieľať viac podrobností okolo potenciálu 5G a toho ako by v nasledujúcich rokoch mohla zmeniť priemysel, prípadne na smartfónoch podporovať rýchlosť až na úrovni 10 gigabitov za sekundu.

Zameranie na Čínu

Obchodná vojna, obchodná vojna, obchodná vojna. Očakáva sa, že malé a veľké spoločnosti budú diskutovať s výrobcami o presune výroby z Číny do susedných ázijských krajín, z dôvodu obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou. Startupy a dokonca aj verejne obchodované spoločnosti, sa budú snažiť robiť, čo robia ich rovesníci a budú chcieť byť tam kde budú ostatní zo sektora.

Čína bude na CES veľkou témou aj z iných dôvodov. Čínske spoločnosti zavádzajú viac inovácií ako niektorí z ich amerických konkurentov, napríklad silné objektívy fotoaparátov v zmenšujúcich sa zariadeniach. K dispozícii je nová mini kamera od čínskej spoločnosti DJI, ktorý by mohla zatlačiť spoločnosti ako GoPro.

Asistent Google vs Alexa: 2. kolo

V minulom roku spoločnosť Google odmietla akékoľvek predstavenie významných funkcií svojej virtuálnej asistentky v Las Vegas. Spoločnosť neprišla s žiadnym významným oznámením. Na tomto podujatí však Amazon snaží navyšovať svoju prítomnosť – v rastúcej konkurencii medzi týmito dvoma spoločnosťami, čím sa snaží získať vedúce postavenie v oblasti hlasových asistentov, ktoré pomáhajú pri ovládaní domácností.

V tomto roku však pôsobnosť spoločnosti Google by mala byť veľká, s vyššou prítomnosťou výstavnej plochy a ďalšími reklamnými možnosťami. Očakáva sa, že Amazon a Alexa sa budú snažiť byť vidno na CES takmer všade a je naozaj vidno, že veľa práce robia v zákulisí, aby Amazon pretlačil Alexu na ďalšie miesta, mimo obývacej izby. Jedným z dôvodov, prečo si tieto spoločnosti vyberajú CES, je oslovenie rôznych výrobcov hardvéru a gadgetov, ktorí by mohli chcieť integrovať ich hlasových asistentov do svojich produktov.

Súvisiace:
Amazon naznačila, ako jej Alexa pomáha zárabať peniaze
Google chce svojho virtuálneho asistenta v každej miestnosti vášho domu

Čo by mohlo chýbať?

Každý rok niektoré oblasti majú viac priestoru a niektoré menej. Spoločnosť Shapiro tvrdí, že by mala vyvinúť podobnú technológiu, akou je 3D tlač. Sekcia Dizajnu a materiálov, ktorá pomáha firmám s partnermi zvládnuť výrobu svojich výrobkov – často v Číne, bude tiež menšia. Časť tejto zmeny je kvôli súčasnému vzťahu medzi USA a Čínou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, Fortune

Facebook komentár