Manažérky hedžových fondov (v priemere) prekonali svojich mužských konkurentov už druhým rokom za sebou. Podľa vyjadrenia firmy profesionálnych služieb – Rothstein Kass, ktorá sleduje vývoj tohto sektora.

Od 1.1.2013, až do konca novembra, malý počet hedgeových fondov po celom svete prevádzkovaných ženami dosiahol priemernú návratnosť 9,8 percenta, zatiaľ čo index hedžových fondov HFRX Global vzrástol len o 6,13 percenta, podľa dát firmy Rothstein Kass, čo poukázalo na jednoznačne lepší výsledok ženského osadenstva na poli hedžoých fondov.

( Súvisiace: Finančný slovník: Čo sú hedge/hedžové fondy? )

Meredith Jones, riaditeľka spoločnosti Rothstein Kass uviedla, že porovnanie by mohlo živiť špekulácie, že ženy sú lepšími investormi.

Ďalej dodala: “Vo svete existujú štúdie, ktoré ukazujú, že testosterón môže mužov robiť menej citlivých na možné riziká a na to poukazuje aj táto štúdia.”

Čísla sú ešte viac zarážajúce za šesť rokov od januára 2007 do júna 2013. Hedžové fondy prevádzkované ženami dosiahli pozitívny výsledok vo výške 6 percent, v porovnaní so stratou 1,1 percenta indexu HFRX Global Fund. Americký akciový index Standard & Poor 500 za toto obdobie získal 4,2 percenta.

( Súvisiace: Warren Buffett dosiahol obrovskú – vyše 9 000% návratnosť zo svojej investície )

Porovnanie boli odvodené od indexu firmy Rothstein Kass s názvom Women in Atlernative Investments Index, ktorý zahŕňa zhruba 80. svetových hedžových fondov, ktoré spravuje približne 125. žien.

Spoločne, hedžové fondy, ktoré sú  prevádzkované ženami spravujú len nepatrný zlomok aktív tohto priemyslu, zhruba o hodnote 2,5 bilióna amerických dolárov. Medzi nimi sú aj mená, ako Jamie Zimmerman z Litespeed Management, Meridee Moore z Watershed Asset Management a Valerie Malter z Matarin Capital. Ich malý počet a veľkosť sú prekážkou pre veľké penzijné fondy, ktoré umiestňujú svoje veľké objemy peňazí, aj keď niektorí vrátane dôchodkového fondu Connecticut-u majú programy, ktorých cieľom je, aby prideľovali peniaze firmám, ktoré sú vedené ženami.

Jones-oá uviedla: “Získavanie peňazí je ťažké pre každého, bez ohľadu na to, či má na sebe lodičky, alebo mokasíny,” povedal Jones.

Jones-ová ďalej povedala, že prieskum firmy Rothstein Kass vykonaný v októbri bol robený spomedzi 440. vedúcich žien, vrátane manažérov fondov, investorov a poskytovateľov služieb, ukázalo na rastúci optimizmus úlohy žien v tomto priemysle, ktorému historicky dominujú muži.

( Súvisiace: Investičné banky upriamujú svoju pozornosť na hedžové fondy pre drobných investorov )

Dodala: 17,5 percent respondentov v súčasnosti uviedlo, že chcú, aby počas nasledujúcich piatich rokov do ženských fondov investovali, v porovnaní s 14,2 percenta pred rokom.

Prieskum ďalej zistil: Taktiež prostriedky ich fondov by mali v budúcnosti dosahovať lepšie výnosy, keď viac ako polovica opýtaných očakáva ich dosiahnutie dvojciferného zisku v tomto roku.

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár