Dohoda predávať iPhone cez rozsiahlu sieť China Mobile je “dôležitým” momentom- uviedol CEO spoločnosti Apple Tim Cook.

China Mobile tento piatok v Číne začne predávať iPhony. 16 GB model 5S bude v najväčšej mobilnej spoločnosti na svete predávať za 5 288 čínskych juanov, alebo za 874 amerických dolárov. Cena 64-GB modelu 5S bude stanovená na úrovni 6 888 juanov (1 139 amerických dolárov) a u modelu 5C bude stanovená na 4 488 juanov pre 16GB model.

Dlho očakávaná dohoda medzi spoločnosťami Apple a China Mobile bola oznámená počas minulého mesiaca. K sieti China Mobile ma prístup odhadovaných 760 miliónov používateľov – čím je najväčším operátorom na svete – je považované za ďalší kľúčový krok pre Apple.

( Súvisiace: Najväčší smoliar dohody spoločností Apple a China Mobile – Samsung!!! )

Cook, ktorý je v Pekingu pred piatkovým začatím povedal: “Je to veľmi dôležitý deň”. Poukázal na to, že China Mobile je veľkou mobilnou spoločnosťou s “veľmi rýchlou sieťou.”

Cook ďalej povedal: “Je to obrovská správa … neuveriteľne na Nás zapôsobili a máme k nim hlboký rešpekt,” .. “Vidíme to ako prinášajú najlepší svetový smartphone na najväčšiu a najrýchlejšiu sieť v Číne.”

China Mobile uviedla, že nemá presné odhady predajov iPhonov. Ale firma dodala, že od 25. decembra do 13. januára dostala 1,2 milióna predobjednávok, alebo 60 000 za jeden deň.

Shebl Seyrafi, analytik FBN Securities po oznámení v decembri predpovedal, že Apple bude cez China Mobile predávať 17 miliónov kusov, keďže zhruba 42 miliónov zákazníkov spoločnosti China Mobile je pripravených používať telefón iPhone.

( Súvisiace: 10 dôvodov, prečo sa môže čínskej produkcii zvyšok sveta len prizerať )

Dohoda s China Mobile znamená, že jej iPhone bude teraz k dispozícii vo všetkých štátnych telekomunikačných operátoroch v Číne, ktorá je domovom najväčšej svetovej populácie a rastúcej triedy spotrebiteľov.

Dva najnovšie modely iPhonov sa v minulom roku začali predávať cez konkurenčných operátorov China Unicom a China Telecom. Obe firmy ponúkli nižšie zazmluvnené ceny iPhonov, čím sa im podarilo udržať existujúcich zákazníkov a od China Mobile lákať nových – podľa správ z médií.

China Mobile uviedla, že nebude zverejňovať podrobnosti ohľadom dotácie, ktoré budú vydané s jej ročnými výsledkami v mesiaci marec.

Oceňovanie iPhonov v sieti China Mobile je videné ako kľúčové, pretože bude mať pravdepodobný dopad na ziskovosť a potenciálne predaje oboch veľkých technologických spoločností.

Kým Apple získa prístup k rozsiahlej sieti zákazníkov China Mobile, technologická firma taktiež čelí tvrdej konkurencii od firiem Samsung a Lenovo .

( Súvisiace: Ktoré spoločnosti a stránky vládnu internetu? )

Akcie spoločnosti Apple v posledných mesiacoch zakaždým vzrástli, keď bola zverejnená správa o navrhovanej blížiacej dohode s firmou China Mobil. Keď sa obchod na jeseň neuskutočnil, zdôraznil významu dohody pre túto americkú techchnologickú firmu.

Dohoda medzi Apple a China Mobile by sa nemala obmedzovať iba na mobilné telefóny, ale by mala taktiež zahŕňať širšie spolupráce medzi oboma firmami – v stredu pre Wall Street Journal poznamenal predseda firmy China Mobile – Xi Guohua.

Deň potom, čo dohoda bola oznámená 22. decembra, akcie Apple vzrástli o 3,84 percenta, ale od tej doby vzdali väčšinu z týchto ziskov. Akcie China Mobile obchodvané v Hongkongu medzitým klesli o takmer 5 percent.

( Súvisiace: Marc Faber: Spoločnosť Apple “môže skrachovať” )

FBN Securities po decembrovom oznámení zvýšila svoju cieľovú cenu pre akcie firmy Apple od 625 dolárov na 650 dolárov. Ďalší výskumná spoločnosť FRIM uviedla, že dohoda by mala zvýšiť hodnotu spoločnosti Apple o 45 miliárd dolárov, ak China Mobile bude schopná viesť konkurenčný boj do sieťových technológií 3G a 4G, rovnakým spôsobom dominovala v oblasti 2G.

Zdroj: ZDNet

Facebook komentár