Cina_do_svojej_ekonomiky_napumpuje_viac_ako_100_miliard

Čína uvoľní viac ako 100 miliárd dolárov na pomoc svojej ekonomike, ktorá čelí obavám zo spomalenia a rastúcej obchodnej vojny.

Centrálna banka krajiny v nedeľu vyhlásila , že do finančného systému uvoľní až 700 miliárd juanov (107 miliárd dolárov) znížením objemu vkladov, ktoré musí držať väčšina obchodných bánk.

Plán ráta so znížením požiadaviek o polovicu percentuálneho bodu, v období kedy sa čínska vláda zaoberá rozvíjajúcou sa obchodnou vojnou so Spojenými štátmi a obáv, že jej ekonomika oslabuje rýchlejšie, než sa očakávalo.

Podľa analytikov toto zníženie povzbudí banky, aby podnikom poskytli dodatočnú hotovosť a tie môžu následne vytvárať väčšiu ekonomickú aktivitu. Zníženie by malo nadobudnúť účinnosť 5. júla, čo je iba jeden deň predtým, ako Spojené štáty a Čína plánujú zaviesť prísne tarify na tovary v hodnote desiatok miliárd dolárov.

Julian Evans-Pritchard, ktorý je vedúcim ekonómom Číny vo výskumnej spoločnosti Capital Economics v dnešnej poznámke ku klientom uviedol: “Tento krok centrálnej banky sa zdá byť pravdepodobne výsledkom voľnejších menových podmienok, ktoré naznačujú, že politickí predstavitelia sa častejšie zaoberajú rizikami zhoršovania hospodárskej aktivity z dôvodu spomalenia rastu úverov.”

Yi Gang, ktorý je guvernérom Čínskej ľudovej banky, v priebehu minulého týždňa štátnym médiám povedal, že centrálna banka “komplexne použije všetky druhy nástrojov menovej politiky” na vyrovnanie akéhokoľvek spomalenia ekonomiky.

Čínska ekonomika v minulom roku dosahovala silný rast a podľa údajov vlády sa zvýšila o 6,9%. Toto tempo malo pokračoval až do začiatku tohto roka, ale mnohí ekonómovia boli skeptickí. Začali sa objavovať rôzne znaky spomalenia. Tieto obavy navýšilo obchodné napätie so Spojenými štátmi.

Oficiálne ekonomické údaje za máj ukázali, že rast v dôležitých oblastiach, ako je vývoz, investície spoločností a spotrebné výdavky, v porovnaní s rovnakým mesiacom pred rokom poklesli.

Súvisiace:
Čína: “Otvorenie finančného sektora si bude vyžadovať reciprocitu”
Kríza svetovej ekonomiky môže nastať skôr, ako sme čakali

Analytici investičnej banky Nomura v nedeľu uviedli: “Sme presvedčení, že čínska ekonomika sa ešte stále nedostala na hroziace dno a situácia by sa tak mohla ešte zhoršiť.” Povedali, že v priebehu tohto roka očakávajú ďalšie stimulačné opatrenia centrálnej banky.

Wei Yao, ekonóm investičnej banky Societe Generale uviedol: “Centrálna banka však musí mať na pamäti úsilie vlády pre obmedzenie obrovských úrovní dlhu v Číne.” Veľké uvoľnenie menovej politiky by mohlo situáciu ešte zhoršiť.

Yao nakoniec dodal: “Snaha o vyriešenie dlhu je z dlhodobého hľadiska a nemala by sa odkladať. Vláda v Pekingu sa tejto stratégie nemieni vôbec ľahko vzdať.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár