Cina_dosahuje_najhorsi_rast_za_poslednych_30_rokov_a_najhorsie_este_len_pride

Čínske hospodárstvo za posledných 27 rokov rástlo najpomalším tempom po tom, čo účinky obchodnej vojny amerického prezidenta Donalda Trumpa prevážili nad úsilím čínskej vlády, pre stimuláciu ekonomiky.

Podľa Národného štatistického úradu Číny, ekonomika v druhom štvrťroku vzrástla o 6,2%, čo predstavuje pokles zo 6,4% v prvom štvrťroku a 6,6% v celom roku 2018.

Analytici on-line maklérskej spoločnosť – Oanda, uviedli: “Niet pochýb o tom, že obchodná vojna je hlavným faktorom, ktorý zasahuje výkon tejto krajiny a to aj potom, čo sa ekonomika už nachádzala uprostred spomalenia.”

Tlmivý výkon hospodárstva zasiahol náročný rok Číny, čo sa týka vzťahov s USA. Obaja ekonomickí giganti v máji navýšili objem taríf a zatiaľ čo aktuálne sa dohodli na prímerí, náznaky spojenectva nevyzerajú sľubne.

Miera rastu bola podľa novín Financial Times najnižšou, odkedy NŠÚ začala v roku 1992 zverejňovať tieto ekonomické údaje, na začiatku dlhého býčieho rastu.

Najväčší pokles nastal v dôsledku oslabenia vývozu z dôvodu dodatočných taríf na čínsky tovar.

Cina_dosahuje_najhorsi_rast_za_poslednych_30_rokov_a_najhorsie_este_len_pride_graf

Analytici spoločnosti Nomura v dnešnej správe uviedli, že pre Čínu sa jedná o najhorší výkon.

Súvisiace:
4 víťazi americko-čínskej obchodnej vojny
Šanca USA ako obmedziť vplyv Číny pre vzácne zeminy

V najhoršom scenári banka Nomura dokonca predpovedala, že klesajúci vývoz povedie k zníženie rastu HDP Číny o 0,4 percentuálneho bodu, pričom ďalší 1 bod rastu by bol odstránený nižšími investíciami pre oblasť výroby, spôsobenými narušením dodávateľských reťazcov.

V najlepšom scenári Nomura stále predpovedá pokles HDP v druhej polovici roka 2019, čo by malo za následok 6,3% rast za rok.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár